PO: Rozwiązania podatkowe PiS nie sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości

Autor: PAP 3 listopada 2016 14:55

Rozwiązania podatkowe PiS nie sprzyjają rozwojowi kraju i przedsiębiorczości - ocenili na czwartkowej konferencji prasowej posłowie PO. Według nich, "takiego chaosu w systemie podatkowym" jeszcze w Polsce nie było.

W czwartek Sejm zajmie się m.in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, w piątek natomiast projektem nowelizacji ustawy o VAT oraz projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

"To są rozwiązania, które nie sprzyjają rozwojowi kraju, przedsiębiorczości" - ocenił te trzy projekty były wiceminister finansów, poseł PO Janusz Cichoń.

Była wiceminister finansów, posłanka PO Izabela Leszczyna oceniła natomiast, że każdy z trzech projektów ustaw "wprowadza nowy podatek albo podwyższa podatek istniejący lub przedłuża niepewność w branży handlowej, ewentualnie wprowadza cały szereg zmian antyprzedsiębiorczych".

"Takiego chaosu w systemie podatkowym nikt chyba jeszcze nie widział i ministra finansów - który tak nie radzi sobie z ułożeniem systemu podatkowego i z zaprojektowaniem podatków, o których by przedsiębiorca wiedział wystarczająco wcześniej, w jakiej wysokości i w jakich terminach będzie płacił - sądzę, że w Polsce jeszcze nie mieliśmy" - mówiła.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej zawiesza podatek od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 r. Jak napisano w komunikacie CIR, w projekcie zaproponowano, aby przepisy ustawy o sprzedaży detalicznej były stosowane do przychodów ze sprzedaży osiągniętych od l stycznia 2018 r., a w konsekwencji nie miały zastosowania do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych w okresie od września 2016 r. do grudnia 2017 r. Ustawą o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzono dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Podatek miał obowiązywać od września.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Komisja wydała też nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli.

Według Cichonia podatek handlowy w proponowanej przez PiS formule to podatek "przerzucalny". "My ekonomiści mówimy, że jest +przerzucalny+ w przód i w tył, +przerzucalny+ na dostawców i ostatecznego konsumenta" - mówił. "Tak naprawdę podatek zapłacimy my, zapłacą polskie rodziny" - dodał.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    14,99

  • Śr

    9,36

  • Min

    6,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane