Początek roku w handlu detalicznym – 10 najważniejszych wydarzeń stycznia

Autor: dlahandlu.pl 15 lutego 2018 09:54

Początek roku w handlu detalicznym – 10 najważniejszych wydarzeń stycznia Fot. Shutterstock.com

Zwolnienia grupowe w Tesco, podpisy prezydenta pod ustawami o ograniczeniu handlu w niedziele i sprzedaży alkoholu oraz nocne zmiany w marketach – to niektóre z wydarzeń, które elektryzowały branżę na początku roku. Prezentujemy najważniejsze informacje minionego miesiąca.

1. Zakaz handlu w niedziele stał się faktem
Prezydent Andrzej Duda 30 stycznia podpisał się pod dokumentem, który zacznie obowiązywać już od marca. Pierwsza niedziela, w którą nie zrobimy zakupów, wypada już 11 marca.
Nowe prawo wprowadza zakaz handlu od 1 marca 2018 r. Zgodnie z nim najpierw z handlu zostaną wyłączone dwie niedziele w miesiącu (handlować będzie można w pierwszą i ostatnią).
Od 2019 r. handel dozwolony będzie tylko w jedną - ostatnią - niedzielę miesiąca, a od 2020 r. w ogóle zostanie zakazany. Wyjątki to dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. W Wigilię handel będzie ograniczony do 14.

Tego samego dnia prezydent podpisał również nowelizację przepisów, która wprowadza m.in. możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach i precyzuje zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych.

2. Kolejne zwolnienia w Tesco
2 stycznia br. Tesco Polska poinformowało pracowników o zamiarze dokonania zwolnień grupowych. Przyczyną zwolnień grupowych jest reorganizacja zakładu pracy polegająca na zaprzestaniu wykonywania części działań specjalistycznych i administracyjnych lub ich znaczącej zmianie, co spowoduje konieczność zmniejszenia zatrudnienia w biurze głównym Tesco. Zwolnienia miały objąć maksymalnie 70 pracowników.
Jak miało się okazać, to nie koniec zwolnień w sieci. Na początku lutego firma poinformowała o zamknięciu 18 sklepów, pracę może stracić kolejnych 600 osób.

3. Ofensywa Orlenu
PKN Orlen planuje inwestycje w obszarze handlu internetowego. Produkty mają być sprzedawane w modelu click&collect (zakup online z odbiorem osobistym na stacji Orlenu) lub na zasadach klasycznego sklepu internetowego.Plany uruchomienia e-sprzedaży stanowią element przyjętej strategii rozwoju spółki w obszarze handlu pozapaliwowego.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,59

  • Śr

    3,49

  • Min

    1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8833

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane