Podatek handlowy: Nawet Biedronka z najwyższą rentownością w handlu musiałaby dopłacać

Autor: www.dlahandlu.pl 14 grudnia 2016 10:56

Podatek handlowy: Nawet Biedronka z najwyższą rentownością w handlu musiałaby dopłacać fot. PTWP

Posłowie Platformy Obywatelskiej wystosowali do Ministra Morawieckiego interpelację ws. podatku handlowego. Powołują się w niej na wypowiedzi prezesa sieci Lewiatan, który twierdzi, że rentowność sklepów jest dużo niższa niż proponowana stawka podatkowa. Jego zdaniem nawet sieć sklepów Biedronka, która posiada najwyższą rentowność w branży sięgającą prawie 5 proc., będzie musiała dopłacić podatek handlowy. Aby nie dopłacać, musiałaby generować rentowność rzędu 8 proc.

Grupa posłów Platformy Obywatelskiej (Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk, Rafał Trzaskowski, Joanna Mucha, Sławomir Nitras, Paweł Olszewski, Piotr Cieśliński, Artur Gierada, Arkadiusz Marchewka) wystosowała do Ministra Morawieckiego interpelacje ws. podatku handlowego.

"W Sejmie oficjalnie zaprezentowano nową wersję podatku handlowego. Wersja uchwalona w wakacje została zakwestionowana przez Komisję Europejską i obecnie jest zawieszona. Ministerstwo chce więc wprowadzenia tymczasowo wersji, która ma przynieść budżetowi około miliarda złotych wpływów w 2017 roku - taka kwota została wpisana już do ustawy budżetowej. Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego proponuje dla wszystkich płatników stawkę w wysokości 1,2 proc. obrotów. Z analiz Ministerstwa Finansów wynika, że obecnie małe i średnie firmy z branży handlowej rozliczające się według podatku liniowego płacą podatek dochodowy w wysokości 1,43 proc. swoich obrotów. Te płacące CIT uiszczają już tylko 0,6 proc. obrotów. Sieci handlowe w te wyliczenia nie wierzą. Przedstawiciele polskich sklepów, takich jak Lewiatan, argumentowali, że dla nich jednolita stawka podatkowa w wysokości 1,2 proc. od obrotów oznacza bankructwo" - podkreślają posłowie.

W interpelacji posłowie przywołują wypowiedzi Roberta Krzaka z rady nadzorczej Grupy Piotr i Paweł  i zarządu Forum Polskiego Handlu, które zrzesza średniej wielkości polskie sklepy: „wynikiem tego rozwiązania będzie też wyjście z pułapki średniego wzrostu, o którym tak dużo mówi premier Morawiecki. Zostaną tylko silni. Budżet będzie zadowolony, a handel polski zostanie zaorany. Zostanie zaorany do końca.”

Przedstawiciele sieci handlowych argumentują, że rentowność sklepów jest dużo niższa niż proponowana stawka podatkowa. Ich zdaniem większość polskich sklepów ma rentowność poniżej 0,5 proc. A to oznacza, że do podatku musieliby dopłacać.

Polska Izba Handlu przedstawiła wyliczenia dla przykładowego polskiego przedsiębiorcy. Ten, jeśli prowadzi dwa sklepy z obrotem łącznym w wysokości miliona złotych, to przy rentowności 1,5 proc. ma dochód 180 tys. zł. Podatek płaci więc w wysokości ok. 35 tys. zł. Po wprowadzeniu zmian musiałby dopłacić kolejne 145 tys. zł.

Posłowie powołują się też na Wojciecha Kruszewskiego, prezesa zarządu Lewiatan Holding SA, który uważa, że nawet sieć sklepów Biedronka, która posiada najwyższą rentowność w branży sięgającą prawie 5 proc., będzie musiała dopłacić podatek handlowy. Aby nie dopłacać, musiałaby generować rentowność rzędu 8 proc. Jak dodaje prezes Kruszewski rzeczywista średnia rentowność branży handlowej w Polsce to 1,5 proc., ale zawyża ją właśnie sieć sklepów Biedronka. Inne sklepy mają rentowność na poziomie 0,5 proc. obrotów. Tłumaczył też, że dane Ministerstwa Finansów są zafałszowane, bo zliczają nie tylko sklepy spożywcze, ale także jubilerów, stacje benzynowe, a nawet zakłady naprawy aut.

 • Filip 2016-12-19 11:07:46

  Sprostowanie co do przykładu o przedsiębiorcy:

  Przedsiębiorca ma 1 milion obrotu miesięcznego, czyli 12 milionów obrotu rocznego, z czego zostaje mu 180 tys zysku za cały rok (czyli rentowności 1.5% od obrotu rocznego 12 milionów).

 • PK 2016-12-19 10:32:42

  OK, no to zamknijcie sklepy jak się nie opłaca. Wykończyć chcecie konkurencję? OK, ale podatki płaćcie takie same. Proponuję - nie ja, a CAS - 1% od assetów +1% od przychodu. No a CIT i od nieruchomości oczywiście kasujemy.

 • witek 2016-12-15 10:19:06

  18% to jest marża, a gdzie koszty od 180tys, czynsze, wynagrodzenia, zusy i podatki, vat, enrgia inne koszty

  więc rentowność jest niższa

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,62

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane