Podatek od banków i supermarketów może pogorszyć, jak i poprawić pozycję Polski w "Paying taxes"

Autor: PAP 20 listopada 2015 19:53

W Polsce spadają podatkowe obciążenia administracyjne, wyzwaniem jest jednak znalezienie równowagi między wysokością opodatkowania, a zapewnieniem odpowiednich dochodów budżetowi - mówi PAP dyrektor w Grupie Banku Światowego Augusto Lopez-Claros.


Odniósł się on do koncepcji wprowadzenia nowych podatków od supermarketów i instytucji finansowych. "Trudno powiedzieć, czy nowe podatki, których wprowadzenie rozważa polski rząd, będą miały bezpośredni wpływ na pozycję Polski we wskaźniku "Paying taxes", ponieważ on jest wielowymiarowy. Dwie trzecie zależy od administracji podatkowej, a jedna trzecia od wysokości opodatkowania. Na wysokość opodatkowania składa się wiele różnych podatków, nie tylko CIT, ale także opodatkowanie pracy, podatek od nieruchomości, inne opłaty odprowadzane przez firmy. Nie wiemy, jakie będzie to miało wpływ netto na dane, może je zmienić w każdą stronę" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że rządy określają priorytety, które dotyczą zarówno strony wydatkowej, jak i dochodowej. Bardzo dużo zależy od tego, jakie są cele, które mają zostać zrealizowane - dodał.

Niektóre cele związane są z nierównościami dochodowymi i sprawiedliwością i z tej perspektywy może być usprawiedliwione w niektórych przypadkach zwiększenie obciążeń podatkowych, przesunięcie z jednej części społeczeństwa do innej. Kraje muszą być także ostrożne z wydatkami. Szczególnie w Europie mamy kraje wysoko zadłużone, po kryzysie 2008-2009 roku poziomy zadłużenia znacznie wzrosły praktycznie wszędzie w UE. A wiec jest sens w tym, by kraj był ostrożny w prowadzeniu odpowiedzialnej polityki, by nie wprowadzać dodatkowych barier i nie zwiększać długu do poziomu, którego nie można udźwignąć. To wyzwanie dla wszystkich krajów, w tym Polski" - dodał.

 

Z raportu "Paying Taxes 2016" , przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Grupę Banku Światowego wynika, że Polska pod względem skomplikowania systemu podatkowego zajmuje obecnie 58. miejsce na świecie na 189 krajów, co oznacza awans o 29 pozycji w porównaniu z zestawieniem z zeszłego roku. Wskaźnik "Paying Taxes" mierzy administracyjne obciążenia związane z regulacjami podatkowymi oraz całkowitą stopa opodatkowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,14

  • Min

    3,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane