Podatek od handlu może nie wejść w życie od 1 sierpnia

Autor: Money.pl 30 czerwca 2016 14:34

Podatek detaliczny może nie wejść w życie 1 sierpnia. Posłowie PiS chcą bowiem zmian w propozycji rządu - ustalił money.pl. Chodzi o uszczelnienie systemu tak, by podatek płaciły sklepy działające pod wieloma NIP-ami - podaje money.pl.


Sklepy zaczęły uciekać od podatku handlowego, zanim wszedł on jeszcze w życie. Od lat niemiecka sieć MediaSaturn, który działa pod markami MediaMarkt oraz Saturn, każdy sklep ma zarejestrowany jako osobną spółkę. To sprawia, że praktycznie żaden nie przekroczy ponad 200 mln zł kwoty wolnej od podatku.

Jak ustalił money.pl, posłowie PiS skupieni wokół Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, chcą, by zmieniono definicję podatku. Nowa ma sprawić, że podzielone na wiele firm podmioty, ale działające pod jednym logo, nie unikałyby płacenia podatku. O takie rozwiązania apelowały m.in. polskie sieci handlowe MediaExpert czy Neonet.

MF zaplanował wejście w życie podatku od 1 sierpnia. Jeśli posłowie zaczną się zastanawiać, jak wdrożyć daninę, mogą nie zdążyć uchwalić ustawy przed parlamentarnymi wakacjami. Przez to pieniądze od sklepów do budżetu zaczną przychodzić dopiero od października. W tym roku MF zaplanowało wpływy z tytułu podatku detalicznego na poziomie ok. 0,5 mld zł.

Czytaj więcej w money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Wnikliwy Obserwator 2016-07-03 01:51:02

  Lobbyści po skutecznej interwencji w wielu pseudopolskich organizacjach handlowych dotarli ze swoimi,,argumentami" równiez do niektórych posłów PIS blokując wprowadzenie tego podatku od sierpnia i pozbawiając w ten sposób budżet należnych wpływów.Podatek jest już opóżniony o 7 miesięcy i jest nikła szansa żeby w ogóle wszedł w życie!Widać kto rządzi w Polsce--ZAGRANICZNE SUPERMARKETY!

 • Miki 2016-06-30 21:56:38

  No i dobrze. Trzeba było od razu to "ugryźć", tak samo jak franczyzę. Szkoda, że decydenci ulegli lobby lewiatanowo-POHiDowemu, co odsunęło projekt w czasie. Już słyszę nowe lamenty z ich strony. Lepiej jednak żeby nowe przepisy weszły w życie nieco później, ale były tak dopracowane, żeby za chwilę nie zachodziła konieczność ich korekty.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,31

 • Śr

  5,95

 • Min

  3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane