PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Podatek od handlu niezgodny z dyrektywą VAT?

Autor: PAP 31 sierpnia 2016 09:14

Konfederacja Lewiatan apeluje do Ministerstwa Finansów o szybkie wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej podatku od sprzedaży detalicznej - poinformowała konfederacja w komunikacie. Zdaniem Lewiatana podatek wzbudza wiele wątpliwości, bo np. nie wiadomo, czy jest zgodny z dyrektywą VAT.

Podatek od sprzedaży detalicznej ma obowiązywać od 1 września br. Jednak zdaniem Konfederacji Lewiatan "pojawiają się wątpliwości co do zgodności przepisów ustawy z dyrektywą VAT, ze względu na dużą zbieżność cech tego podatku z podatkiem od wartości dodanej".

"Wprawdzie ustawa określa wprost w art. 5, iż przedmiotem opodatkowania jest przychód - co by wskazywać mogło, że podatek ten jest formą podatku dochodowego lub podatku od obrotu niebędącym podatkiem od wartości dodanej - jednakże z dalszych przepisów, w tym z art. 6 ust. 2 i ust. 3 należy wywnioskować, iż podstawą opodatkowania jest +sprzedaż+ w rozumieniu przepisów o VAT, co z kolei oznacza podwójne opodatkowanie tego samego zdarzenia" - informuje komunikat, którego autorzy powołują się na opinię Rady Podatkowej Lewiatana.

"Wskazanie w ustawie, jak i wprost - w rozporządzeniu oraz deklaracji podatku - iż podatek wylicza się od podstawy, którą stanowi obrót zaewidencjonowany przy pomocy kas rejestrujących, zgodnie z przepisami o podatku VAT - oznacza, iż opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży podlegają te same czynności, co w przypadku opodatkowania podatkiem VAT. Zatem przedmiotem opodatkowania jest przychód, a przychodem jest obrót, którym jest kwota sprzedaży zaewidencjonowana przy pomocy kas rejestrujących zgodnie z przepisami o podatku VAT. Oznacza to, iż przedmiotem opodatkowania, de facto, jest sprzedaż towarów zgodnie z ustawą o podatku VAT" - czytamy w komunikacie.

Drugim problemem, według Lewiatana, jest "wykorzystanie w ustawie pojęcia przychodu znanego z innych ustaw i nadanie mu innego znaczenia oraz niespójne (nieprawidłowe) zdefiniowanie przedmiotu i podstawy opodatkowania".

"Zdaniem ekspertów Rady Podatkowej takie niespójności, wręcz sprzeczności, stanowią bardzo istotne przeszkody we właściwym stosowaniu przepisów przez przedsiębiorców. Warto podkreślić, że za wszelkie nieprawidłowości to oni ponoszą odpowiedzialność osobistą - karną i majątkową" - głosi komunikat.

W opinii Lewiatana wyjaśnienia wymaga także sposób, w jaki sprzedawca zobowiązany jest ustalić, czy sprzedaż dokonywana jest na rzecz konsumenta. Wątpliwości organizacji pracodawców budzi, "czy w sytuacji kiedy w danym miesiącu następuje sprzedaż towaru, za którą płatność nastąpi w kolejnych miesiącach, podatnik powinien opodatkować ją miesiącu sprzedaży, czy otrzymania należnej kwoty".

 • Rafix1983 2016-08-31 15:22:51

  Kolejny który chcąc ścigać wyimaginowanego wroga polegnie na polu walki. Przecież nie ważne ile podatku przypadnie firmom handlowym, to konsument i dostawcy zapłacą, żadna sieć nie poniesie żadnych nowych obciążeń a w ręcz pojawią się większe zyski. Pomyślmy, duże sieci będą transformować się do małych spółek, np. komandytowych (Media Expert jakieś 2 miesiące temu założy około 300 firm o nazwie ME1...2...3 itd) przez co zmniejszą przychód, uciekną z podatku, ale dostawcy zostaną wyciśnięci z większych rabatów na poczet podatku a na półkach pojawi się wyższa kwota, bo przecież pojawił się podatek. Dalej po Polsku starajmy się docisnąć sąsiada, zawsze odbija się coś takiego czkawką.

 • Obserwator 2016-08-31 10:32:19

  Złudnym marzeniem,, polskiej,,??? Konferencji Lewiatan jest trwająca już na zawsze sytuacja żeby zagraniczne supermarkety nie płaciły kompletnie żadnych podatków w Polsce, żeby było tak jak z firmą Apple która przez kilkanaście ostatnich lat ni płaciła w Irlandii podatków (oczywiście podobnie jak u nas za zgodą swojego patriotycznego rządu) Wg.Komisji Europejskiej niezapłacone podatki to ok.13 mld euro. Ciekawe ile winne są Polsce zagraniczne supermarkety zwolnione przez kilka ostatnich lat przez poprzedni rząd z płacenia w Polsce podatków i czy dofinansowanie Kauflanda i Lidla przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju kwotą 100 mln.dolarów było niedozwoloną pomocą publiczną???. 0

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  11,49

 • Śr

  6,82

 • Min

  3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane