Podatek od nieruchomości komercyjnych trafi do Senatu

Autor: dlahandlu.pl 30 października 2017 12:12

Sejm uchwalił w piątek ustawę o podatku PIT i CIT. Ustawa wprowadza między innymi podatek od dużych nieruchomości komercyjnych. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu, a po pozytywnym rozpatrzeniu, do podpisu prezydenta.

Jak podaje Sejm na swojej stronie internetowej, w piątek uchwalona została ustawa zakładająca zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa z założenia ma uszczelnić system podatku dochodowego od osób prawnych, zapewnić powiązanie wysokości płaconego podatku przez duże przedsiębiorstwa z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu. Przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić, czy ich kontrahenci uczciwie płacą podatki i terminowo składają deklaracje.

W projekcie ustawy zaproponowano wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne o wartości przekraczającej 10 mln zł. Propozycja zakładała, że miesięczny podatek w wysokości 0,035 proc. byłby płacony od nadwyżki wartości nieruchomości ponad tą kwotę.

- Wprowadzenie proponowanego rozwiązania podyktowane jest tym, iż w wielu przypadkach podatnicy nie wykazują dochodów do opodatkowania lub wykazują dochody w kwocie nieadekwatnej do skali i rodzaju prowadzonej działalności. Oznaczać to może wykorzystywanie przez podatnika działań optymalizacyjnych. Z punktu widzenia budżetu państwa sytuacja taka jest nieakceptowalna i wiąże się z podjęciem działań mających na celu zminimalizowanie takich możliwości – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Nowe przepisy skierowane będą do tych podatników, którzy posiadają środki trwałe w postaci nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o określonej wartości początkowej. Proponowanym rozwiązaniem zostaną objęte centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, pozostałe handlowo-usługowe oraz budynki biurowe.

Jak wyjaśnia Paweł Satkiewicz, prawnik i doradca podatkowy, który prowadzi bloga podatkowego, minimalny podatek dochodowy ma być odliczany od podatku dochodowego (PIT lub CIT) obliczanego na zasadach ogólnych. Za podstawę opodatkowania będzie przyjmowany przychód odpowiadający wartości początkowej środków trwałych, przekraczającej kwotę 10 milionów zł (innymi słowy nadwyżka ponad 10 mln zł wartości początkowej środków trwałych - mówi Paweł Satkiewicz. - Będzie to zatem swoista fikcja prawna, że podatnik posiadający np. budynek (stanowiący środek trwały) o wartości 100 milionów zł osiąga przychód w wysokości 90 mln zł.

Podatek będzie płacony miesięcznie w wysokości 0,035 proc. podstawy opodatkowania.

- W przypadku przykładowego budynku o wartości 110 mln zł będzie to 35 tys. zł miesięcznie, czyli 420 tys. zł rocznie - wylicza ekspert. - Co ciekawe podstawy opodatkowania nie będą obniżały dokonane odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środka trwałego, będą za to podwyższały ją poniesione na nieruchomość nakłady.

Przeczytaj także:

Masz budynek wart więcej niż 10 mln zł? Zapłacisz nową daninę

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,89

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane