PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Podlasie hołubi biznes

Autor: wnp.pl 15 września 2016 16:12

Mimo problemów z wymianą handlową ze Wschodem, Podlaskie stawia na eksport. Jakie ma plany, opowiada - Jerzy Leszczyński, marszałek województwa w rozmowie z wnp.pl

Jakie wnioski na przyszłość płyną z tegorocznego raportu o realizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego?

- W tej strategii określiliśmy kiedyś nasze cele do roku 2020. Są wciąż aktualne: to konkurencyjna gospodarka, powiązania krajowe i międzynarodowe oraz jakość życia. Oznaczają m.in. rozwój przedsiębiorstw, wzrost eksportu, inwestycji zagranicznych, lepsze miejsca pracy i wyższe zarobki. Raport pozwala monitorować, w jakim stopniu realizujemy strategię. I dostarcza wiedzy, w których obszarach działania są efektywne, a w których - niewystarczające i należy je zintensyfikować czy podjąć działania naprawcze.

Raport znakomicie też diagnozuje stan naszego regionu. Wskazuje sektory, którymi możemy się pochwalić, i te które również należy wspierać, by nadal prężnie się rozwijały (to odnawialne źródła energii, eksport towarów spożywczych czy też ekologiczna produkcja rolna).

Jaką rolę w rozwoju województwa mogą, pana zdaniem, pełnić małe i średnie przedsiębiorstwa?

- Na pewno musimy nadal dbać o dobre warunki, dobry klimat dla powstawania firm. Mamy powody do zadowolenia, bo ich liczba od 2011 r. wyraźnie rośnie, dzięki czemu już w 2014 r. byliśmy bliscy zakładanego wskaźnika (830 podmiotów na 10 tys. ludności), a w 2016 go przekroczymy. Oczywiście chcemy jednak, by nowych przedsiębiorstw było jeszcze więcej - i to podmiotów innowacyjnych, które stale będą ulepszać technologie czy produkty. Te istniejące firmy, rzecz jasna, wymagają wsparcia, zwłaszcza w pierwszych latach działalności, najtrudniejszych do przetrwania.

A rezultaty?

- Działania na rzecz podlaskich firm przekładają się na kondycję przedsiębiorstw, budują potencjał i wzrost gospodarczy województwa. Mamy instrumenty do działania, ponieważ nasz Regionalny Program Operacyjny tak na przykład zaprojektowano, by wspierać szkolnictwo zawodowe, dostosowane właśnie do naszego rynku pracy. Pracujemy też nad programem rozwoju kompetencji zawodowych woj. podlaskiego. Doprowadzi on do powstania profesjonalnych centrów kształcenia praktycznego, lepszej współpracy szkół zawodowych z pracodawcami i - w efekcie - do podniesienia jakości edukacji zawodowej.

(...)

Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o eksport. W ostatnich latach jego dynamika z woj. podlaskiego znacznie wzrosła. Rozwija się szczególnie prężnie w sektorze spożywczym; w roku 2014 blisko 20 proc. wysyłki spożywczych produktów zwierzęcych z Polski pochodziło z naszego regionu. I ta tendencja ma się utrzymywać.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  27,40

 • Śr

  16,86

 • Min

  12,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane