Podniesiono limit wykroczenia do wysokości 1/4 pensji minimalnej

Autor: gazeta.pl 20 września 2013 19:50

Podniesiono limit wykroczenia do wysokości 1/4 pensji minimalnej

Zmieni się limit, od którego kradzież będzie traktowana jako przestępstwo, a nie wykroczenie. Senat poparł sejmową zmianę przepisu - podaje gazeta.pl

Spór o wysokość limitu od kilku tygodni rozgrzewał handlowców. Do tej pory limit, od którego kradzież (ale też np. zniszczenie mienia) jest przestępstwem, a nie wykroczeniem, wynosi 250 zł i jest niezmienny od kilkunastu lat. Posłowie zaproponowali jego zmianę - teraz limitem ma być 1/4 płacy minimalnej. W obecnych realiach byłoby to 400 zł, ale limit zmieniałby się corocznie wraz ze wzrostem płacy minimalnej.

Przeciwko zmianie protestowali handlowcy, obawiali się oni, że zmiana limitu przyczyni się do wzrostu przestępczości. Kara za wykroczenie jest bowiem łagodniejsza od kary za przestępstwo, nie trafia się też do rejestru skazanych.

Teraz poprawka przewidująca pozostawienie dotychczasowej granicy 250 zł, od której kradzież nie jest już wykroczeniem, została jednak odrzucona. Opowiedziało się za nią 29 senatorów, 51 było przeciw. W nowelizacji pozostał zapis przewidujący, że progiem będzie 1/4 minimalnego wynagrodzenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,59

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane