PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Podsumowanie roku 2011 w handlu w Polsce

Autor: www.dlahandlu.pl 29 grudnia 2011 12:20

Podsumowanie roku 2011 w handlu w Polsce

Ostatnie 12 miesięcy w handlu detalicznym zdominowała transakcja sprzedaży Tradisu firmie Eurocash. Na rynku, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, nadal zachodzą procesy konsolidacyjne, gdzie coraz wyraźniej zaznacza się udział funduszy inwestycyjnych. Dynamicznie rozwija się rynek e-commerce. W 2010 roku w polskiej sieci było 250 e-delikatesów, a wartość rynku szacowano na 175 milionów złotych. Zgodnie z prognozami, bieżący rok to wzrost o kolejne 24 proc.

Pierwsza informacja o przejęciu Tradisu przez Eurocash pojawiła się pod koniec 2010 roku, jednak w sierpniu Emperia odstąpiła od umowy inwestycyjnej, wzywając Eurocash do zapłaty odszkodowania w wysokości 200 mln zł. Kilkumiesięczna batalia pomiędzy Emperią i Eurocashem zakończyła się porozumieniem stron - 21 grudnia Eurocash podpisał z Emperia Holding ugodę i zmiany do umowy inwestycyjnej, stając się właścicielem Grupy Tradis. Transakcja, o wartości 1,096 mld zł, została już opłacona i rozliczona. Tym samym Eurocash stał się drugim, po Jeronimo Martins, dystrybutorem żywności na rynku, a pierwszym jeśli chodzi o dystrybucję produktów brandowych. W sumie ma 17 proc. udział w rynku dystrybucji.

Jaka będzie przyszłość Emperii? Tego dowiemy się już w przyszłym roku. W 2011 spółka wystawiła na sprzedaż swój detal, ogłosiła też zamiar sprzedaży swoich nieruchomości. Za detaliczne sieci handlowe Emeria chce uzyskać ponad 900 mln zł. Wśród zainteresowanych kupnem jest fundusz Mid Europa Partners, który w tym roku dokonał już znaczącej transakcji na polskim rynku sieci handlowych, kupując od Penta Investments sieć Żabka Polska za 400 mln euro.

Fundusz Resource Partners, posiadający mniejszościowy pakiet akcji SPS Handel, właściciela sieci Zielony Market, także zapowiada dalsze inwestycje w rynek FMCG. W grudniu Interchem S.A. kontrolowany przez fundusze z grupy Resource Partners, ogłosił zamknięcie transakcji przejęcia spółki Polbita Sp. z o.o., właściciela i operatora sieci sklepów drogeryjnych pod marką Drogerie Natura.

Kolejne przejęcia zapowiada Eko Holding, który w tym roku przejął spółki: Nivex i Rovita.

Dynamicznie rozwija się dyskontowa sieć Biedronka, która obecnie ma w Polsce już ponad 1800 sklepów. W tym roku Jeronimo Martins Dystrybucja, właściciel Biedronki, wystartował z siecią drogerii Hebe, w której działa siedem sklepów na terenie Mazowsza. JMD bierze również udział w konsolidacji handlu - UOKiK dał zgodę na przejęcie przez JMD części sklepów trójmiejskiej sieci Zatoka oraz przejęcie 9 sklepów od sieci MarcPol. W październiku komornik sądowy poinformował o licytacji akcji spółki MarcPol. Licytacją objęty jest pakiet o wartości 83 244 000 zł. Na sprzedaż wystawiono łącznie 200.000 akcji imiennych serii A.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane