PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Podsumowanie wydarzeń na rynku handlowym w 2012 roku

Autor: dlahandlu.pl 28 grudnia 2012 12:05

Podsumowanie wydarzeń na rynku handlowym w 2012 roku

Przejęcie sieci Real przez grupę Auchan, walka funduszy Advent Interantional i Mid Europa Partners o sieć Eko Holding oraz upadek sieci delikatesów Bomi najbardziej elektryzowały branżę handlową w 2012 roku. Poniżej lista najbardziej spektakularnych wydarzeń na polskim rynku handlowym w mijającym roku.

Koniec roku przyniósł ukoronowanie transakcji, o której niepotwierdzone pogłoski słyszało się co najmniej od roku. Metro Group sprzedało na rzecz Auchan sieć hipermarketów Real w Europie Wschodniej za 1,1 mld euro. Auchan przejął aktywności operacyjne i nieruchomości spółki-córki Metro w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie. 91 marketów Real w Europie Wschodniej w przyszłości ma występować pod marką Auchan, z czego 54 to już istniejące markety w Polsce, a kolejne 4 ruszą pod logo Reala od stycznia 2013 roku. Na sprzedaż, która przypuszczalnie zostanie sfinalizowana w roku 2013, muszą się jeszcze zgodzić właściwe urzędy ochrony konkurencji i konsumentów. Real w roku 2011 w tych czterech krajach wypracował obrót ponad 2,6 mld euro i zatrudnia tam około 20.000 pracowników. Auchan na wskazanych rynkach prowadzi 98 lokalizacji i zatrudnia około 65.000 pracowników.

Fundusze w natarciu

W roku 2012 wiele sieci handlowych zmieniło właścicieli. Głównymi kupującymi były fundusze inwestycyjne, które traktują branżę handlową jako bezpieczną inwestycję z dużym potencjałem wzrostu.

I tak w marcu oficjalnie litewska spółka Maxima Grupe kupiła 100 proc. udziałów w lubelskiej sieci Aldik Nova. Litewski gigant handlowy przejął 21 sklepów polskiej sieci, piekarnię oraz ciastkarnię. Całkowita powierzchnia sklepów Aldika wynosi ponad 25 tys. mkw., firma zatrudnia łącznie 700 osób. Kierownikiem lubelskiej firmy został Žydrūnas Valkeris. Maxima zgodę na przejęcie lubelskiej spółki otrzymała w grudniu 2011 roku. Maxima Grupe to spółka holdingowa należąca do grupy kapitałowej litewskiego przedsiębiorcy Nerijusa Numaviciusa. Koncern ma w Polsce kilkanaście spółek zależnych, które zajmują się m.in. produkcją i sprzedażą słodyczy. Firma prowadzi także około 450 sieć sklepów wielkopowierzchniowych, na terenie Litwy, Łotwy, Estonii i Bułgarii. Spółka zanotowała w 2011 r. wzrost skonsolidowanych przychodów o 6,5 proc. do 2.250 mld euro. 

Jednocześnie w październiku Valkeris Żydrunas - prezes zarządu spółki Aldik Nova z Lublina - został członkiem rady nadzorczej koszalińskiej spółki Sano, która jest właścicielem sieci 20 supermarketów. W listopadzie 2011 roku cypryjski fundusz Miglione Investments Limited zgłosił do UOKiK-u zamiar przejęcia kontroli nad spółką Sano oraz Sano Marketing z siedzibą w Koszalinie. Firma dostała zgodę urzędu. Nie wiadomo natomiast czyją własnością jest cypryjski fundusz.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane