PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Podwoiła się liczba pozwów o zwrot opłat półkowych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 25 października 2012 09:07

Podwoiła się liczba pozwów o zwrot opłat półkowych

Producenci występują przeciwko sieciom handlowym, domagając się zwrotu opłat półkowych. W tym roku przed sądami toczy się ponad 300 takich spraw, dwa razy więcej niż w 2010 r. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wzrost liczby spraw potwierdzają kancelarie prawne specjalizujące się w takich procesach. Na łamach "DGP", radca prawny tłumaczy, że ma dwa razy więcej klientów niż rok temu, a niemal każdy składa pozew przeciwko kilku sieciom jednocześnie. Według niego, rekordziści domagają się zwrotu opłat półkowych od ponad 10 sieci.

Na procesy coraz częściej decydują się też syndycy upadających spółek. Przykładem może być jedna ze spółdzielni mleczarskich. Jej syndykowi udało się w tym roku wygrać już z Selgrosem, od którego otrzymał ok. 100 tys. zł tytułem zwrotu nienależnie pobranych opłat, oraz podpisać ugodę z Intermarchem i Carrefourem. Ten ostatni wypłacił odszkodowanie w wysokości ponad miliona złotych. Obecnie trwają jeszcze sprawy przeciwko Kauflandowi i Polomarketowi, a w planach ma pozwy przeciw Realowi, Makro Cash & Carry oraz Stokrotce.

W przyszłości odzyskanie opłat półkowych może być trudniejsze. Sieci handlowe zmieniają bowiem taktykę. Nie ma "półkowego", pojawiają się za to nowe pozycje. Dziś można się spotkać z opłatą wizerunkową, za ogłoszenie w radiowęźle sieci, za badanie rynku, konsultacje czy opłatę związaną z otwarciem nowego marketu - czytamy w "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane