PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Podwyżkę podatku VAT odczują konsumenci oraz dostawcy

Autor: portalspozywczy.pl 18 sierpnia 2010 10:06

Podwyżka podatku VAT na żywność nieprzetworzoną z 3 do 5 proc. dotknie w pierwszym rzędzie portfeli konsumentów, którzy zapłacą wyższą stawkę VAT w cenie nabywanych produktów. Finansowe skutki podwyżki mogą jednak odczuć również przedsiębiorcy, którzy na podstawie długoterminowych umów dostarczają nieprzetworzone produkty żywnościowe do sklepów lub hurtowni - uważa Monika Skocz, aplikant radcowski, konsultant w Kuczek-Maruta Kancelarii Radców Prawnych.

Jej zdaniem, problemy będą mieć dostawcy, którzy ustalali cenę swojego towaru w kwocie brutto lub w ogóle nie wskazywali, czy cena wynikająca z umowy zawiera należny podatek. W pierwszym przypadku ich odbiorców w ogóle nie będzie interesowała aktualna stawka podatkowa - zapłacą po prostu dostawcom cenę wynikającą z umowy. W drugim przypadku skutek będzie ten sam, gdyż zadziała ustawa o cenach, z której wynika że cena podana w umowie zawiera podatek VAT, jeżeli jest on należny.

Nie uratuje również dostawcy określenie ceny poprzez wskazanie kwoty netto i 3 proc. stawki VAT. Jeżeli umowa nie przewiduje możliwości zmiany wskazanej w umowie stawki podatku, to odbiorca nadal będzie płacił dostawcy tę samą kwotę, podczas gdy dostawca do urzędu skarbowego będzie musiał przelewać 5 proc. podatku (zamiast dotychczasowych 3 proc.).

Ekonomiczny ciężar wyższej stawki VAT uda się przerzucić na odbiorców tylko, jeżeli w umowach przewidziano, że do wskazanej w nich ceny netto zostanie doliczony VAT w obowiązującej wysokości (tj. w stawce aktualnej na moment wystawienia faktury przez dostawcę).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane