PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD: 2019 r. stwarzał gwarancję przygotowania się do realizacji postanowień ustawy w sprawie foliówek

Autor: dlahandlu.pl/POHiD 13 lipca 2017 13:27

POHiD uważa, że skrócenie o rok przez polskiego ustawodawcę okresu umożliwiającego wdrożenie zakładanych zmian dotyczących tzw. foliówek powodować będzie wiele problemów.

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Zapis ten ma znaleźć się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – obecnie najczęściej wydawane w jednostkach handlowych przy kasie. Wskazana w ustawie maksymalna stawka opłaty recyklingowej wynosi 1 zł za jedną lekką torbę. Stawka obowiązująca będzie określona w rozporządzeniu ministra środowiska, a jej wysokość zostanie ustalona po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających m.in. specyfikę polskiego rynku.  

W ocenie POHiD pierwotny termin tj. 01.01.2019 r. stwarzał realną gwarancję przygotowania się do realizacji postanowień ustawy. Z treści dyrektywy unijnej nie wynika, iż wprowadzenie instrumentów zapewniających wyeliminowanie z obrotu darmowych plastikowych toreb ma nastąpić od 31.12.2017 r. lecz wskazuje, że kraje członkowskie mają czas do 31.12.2018 r. na wprowadzenia danych zmian.
POHiD jako organizacja reprezentująca firmy z branży handlowej uważa, że wprowadzenie powyższej ustawy w przyspieszonym tempie będzie skutkowało licznymi komplikacjami, których ustawodawca ewidentnie nie bierze pod uwagę. Główne obawy to:  znaczne przyspieszenie prac nad zbudowaniem systemu rozliczenia comiesięcznych opłat recyklingowych; zawirowania w negocjacjach umów pomiędzy placówkami handlowymi a producentami toreb foliowych; gwałtowne i kosztowne przyspieszenie prac w systemach kasowych – wprowadzenie opłaty recyklingowej do treści paragonu fiskalnego; trudności w zakresie stworzenia asortymentu i zapasów toreb foliowych dostosowanych do danej opłaty recyklingowej; brak wyłączenia bardzo lekkich toreb foliowych służących klientom do pakowania w miejscu zakupu drobnych towarów non-food będzie dotkliwy dla sklepów branży budowlanej i sklepów wyspecjalizowanych; brak możliwości poinformowania klientów o zmianach, które wprowadzą dodatkową opłatę i wymuszą przebudowę kas, co spowoduje utrudnienia podczas robienia zakupów

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,55

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane