PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD apeluje o utrzymanie obecnej granicy kwalifikacji wykroczenia

Autor: dlahandlu.pl 23 sierpnia 2013 11:50

POHiD uważa, że ¼ wysokości płacy minimalnej jest kwotą znaczącą dla dużej części społeczeństwa. Dlatego apeluje do posłów o utrzymanie obecnej granicy traktowania kradzieży mienia o wartości 250 zł jako wykroczenia.

Na najbliższym posiedzeniu plenarnym Sejm RP będzie rozpatrywał nowelizację Kodeksu Postępowania Karnego, w tym zmianę art. 119 Kodeksu Wykroczeń dotyczącą zmiany progu kwalifikacji czynów, jako wykroczenia z obecnych 250 zł wartości straty do wysokości straty nie przekraczającej ¼ płacy minimalnej (ok. 400 zł). W wyniku dyskusji Komisja Nadzwyczajna ds. Kodyfikacji obniżyła planowany próg traktowania kradzieży jako wykroczenia z 1000 zł do ¼ wysokości płacy minimalnej.

- Powiązanie progu wykroczenia z wysokością płacy minimalnej, mimo pewnych zalet natury legislacyjnej, wiąże się z tym, że automatycznie co roku, wraz ze wzrostem wysokości płacy minimalnej, będzie rosła wartość „dopuszczalnej" kradzieży (nie będącej przestępstwem, tylko wykroczeniem) - czytamy w komunikacie.

Niestety nie znalazły uznania przedstawiane przez POHiD alternatywne propozycje rozwiązań, np. odejście od czynów przepołowionych na rzecz jednolitego traktowania kradzieży jako przestępstwa, czy prowadzenie przez Policję baz danych osób żyjących z kradzieży.
W związku z powyższym jeszcze raz apelujemy do Posłów Sejmu RP o nie podnoszenie progu wykroczenia z obecnego poziomu 250 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane