PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

POHiD chce zainteresować Komisję Europejską sprawą podatku od handlu

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 2 czerwca 2016 16:36

To, że Komisja będzie miała wątpliwości, jest niemal pewne. Po pierwsze, raz już je zgłosiła, do poprzedniej wersji projektu. I to one były jednym z powodów wstrzymania nad nim prac. Po drugie, sprawą polskiego podatku handlowego chce zainteresować KE Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzeszająca największe sieci - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Jak twierdzi Andrzej Faliński, dyrektor generalny POHiD, rząd zdecydował się na jeden z najostrzejszych wariantów: zastosowanie wysokiej kwoty wolnej od podatku to ryzyko wystawienia się na zarzut niedozwolonej pomocy publicznej ze strony UE. Jego zdaniem wprowadzenie progresji w tym kształcie wypełnia warunki dyskryminacji niektórych podmiotów:

- Z punktu widzenia dużych sieci najlepiej byłoby, gdyby Komisja Europejska sama zajęła się sprawą. Może się tak stać w przypadku zbadania, czy nowe przepisy mogą stanowić niedozwoloną pomoc publiczną, jeśli rząd sam wyśle notyfikację do Brukseli w związku z nowo przyjętym prawem - mówi Faliński.

Zdaniem konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja zastrzeżenia Brukseli mogą dotyczyć ewentualnej dyskryminacji podmiotów zagranicznych. Z kolei Mieczysław Gonta, dyrektor w dziale prawnopodatkowym firmy doradczej PwC, zwraca uwagę, że Komisja Europejska już kilkukrotnie wypowiadała się w podobnych przypadkach. Ani razu nie musiała wszczynać postępowania, wystarczyło ostrzeżenie.

Czytaj więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • bakbar 2016-06-05 10:12:19

  Schwarz Group na podatki nie ma ale na nową siedzibę wywalili ponad 100 dużych baniek,

  JMD... płacą w Polsce jakąś jałmużnę, grupa w 2014 roku wypracowała 12,7 mld euro, zysk netto 301,7 mln euro. Sprzedaż samej Biedronki liczona w złotych wzrosła o 9,1 proc. do 8,4 mld euro... skoro płacą prawie minimalną stawkę która uniemożliwia pracownikowi samodzielne egzystowanie tzn. nikt za te pieniądze nie jest w stanie wynająć mieszkania, opłacić czynsz, rachunki i wyżyć nie wspominając o rodzinie to sami stwierdzają, że dla swoich pracowników liczą na pomoc PAŃSTWA (darmowa opieka medyczna, darmowe nauczanie, zasiłki chorobowe itp) więc NIECH PŁACĄ PODATKI!!!

 • Baczny Obserwator 2016-06-04 18:05:14

  POLSKA?!Organizacja Handlu i Dystrybucji która ma w nazwie słowo,, polska" zrzesza i reprezentuje interesy m.inn. takich zagranicznych sieci jak Auchan,Carrefour,Castorama,Jeronimo Martins,Kaufland,Lidl,Metro,Tesco idzie na skargę do Komisji Europejskiej,a czy zaskarżała również w ubiegłych latach zwolnienia 10 letnie z podatków dla zagranicznych sieci handlowych?A czy Komisja Europejska zakwestionowała te zwolnienia jako niedozwoloną pomoc publiczną?Oczywiście NIE! Więc PoHiD może obecnie wyjaśnić zagranicznym marketom,że w Polsce jest wolność i nikt nikogo nie przymusza do prowadzenia ;nieopłacalnej i niedochodowej" działalności handlowej w Polsce i poradzić im żeby przenieśli swoją działalność do innych krajów gdzie można bezkarnie nie płacić podatków. Polscy przedsiębiorcy momentalnie na pewno wypełnią tę lukę pokrywając Polskę siecią polskich płacących podatki marketów-Polak Potrafi!

 • Gość 2016-06-04 01:36:38

  A może POHiD razem z Platformą,Nowoczesną i KODem chcą obalić wybrany w demokratycznych wyborach rząd PISu,żeby zagraniczne sieci handlowe w dalszym ciągu wysysały z Polski kapitał transferując go za granicę?

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,99

 • Śr

  4,03

 • Min

  2,82

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane