PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

POHiD: Na polskim rynku mogą się pojawić nowe sieci handlowe

Autor: Newseria.pl 13 czerwca 2013 09:29

POHiD: Na polskim rynku mogą się pojawić nowe sieci handlowe

Mimo nie najlepszej sytuacji gospodarczej nie można wykluczyć kolejnych przejęć w sektorze sklepów średnio i wielkopowierzchniowych, a nawet pojawienia się nowej marki. Sieci handlowe wprawdzie zdają sobie sprawy z ogromnej konkurencji, ale dostrzegają też potencjał prorozwojowy. – Polska jest dla nich dynamicznym i atrakcyjnym rynkiem – mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Toczący się właśnie proces przejęcia przez Auchan hipermarketów Real, należących do tej pory do Metro Group, czy planowany zakup sieci sklepów Małpka Express przez Czerwoną Torebkę są dowodem dynamicznych ruchów na polskim rynku handlowym. Wiele placówek, także tych niewielkich, lokalnych zmienia swojego właściciela. Niektóre podmioty nawiązują porozumienia, występując od tej pory pod wspólną marką.

- Trwają intensywne procesy konsolidacyjne, bo na rynku jest trudno - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. - Ujemna dynamika na wielkich powierzchniach oznacza, że z jednej strony firmy szukają rozwiązań multiformatowych, czyli operują od małych powierzchni po te największe. Z drugiej strony oznacza to, że może pojawić się nowy gracz, którego jeszcze w Polsce nie ma.

Trudno prognozować na razie, na jakich miałoby to się odbyć warunkach - przejęcia istniejących sklepów czy budowy sieci od zera.

- Oba scenariusze są bardzo prawdopodobne, chociaż z jednej strony nasza mitręga biurokratyczna może wystraszyć inwestora, startującego na poziomie greenfieldu - tłumaczy Faliński. - Z kolei wyjście po jakąś sieć czy po jej część, przy silnej konkurencji ze strony istniejących już tutaj inwestorów też stawia pewne wątpliwości przed takim decydentem.

Jak podkreśla, polski rynek jest bardzo nasycony. Nowemu graczowi nie będzie łatwo znaleźć dla siebie miejsce.

- Przede wszystkim w Polsce jest to, czego nie ma na żadnym innym rynku europejskim: bardzo silny ekonomicznie, dobrze zintegrowany, zaopatrywany, poprzerastany z hurtem i produkcją, segment sklepów średniej i małej wielkości - tłumaczy Faliński. - One już są na poziomie dobrej konkurencji jakościowej i cenowej.

Jednak zainteresowaniu polskim rynkiem sprzyja nie najlepsza sytuacja w Europie. Szczególnie na południu kontynentu, które zmaga się z recesją i ogromnym bezrobociem, co skutkuje spadkiem konsumpcji. Zagraniczni inwestorzy stracili zaufanie do tamtejszych rynków i wycofują swój kapitał, przenosząc go tam, gdzie stabilniej i spokojniej.

- Polska jest akurat krajem najbardziej stabilnym - ocenia dyrektor POHiD. - Pomimo swojej młodości rynkowej ma interesujące zasoby, np. dobrą i stosunkowo tanią siłę roboczą.

Za Polską przemawia również rozwój infrastruktury, a co za tym idzie - możliwości logistycznych czy magazynowych.

- To, że mamy dziury w drogach nie znaczy wcale, że nie zrobiliśmy sobie porządnego systemu IT, łączności, że nie mamy poważnie rozwiniętych systemów logistycznych - mówi Faliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • prac 2013-06-14 18:55:57

  A cha inwestorzy przenoszą z miejsc czytaj normalnych korzystnych dla praw pracowniczych gdzie siła robocza jest należycie opłacona,i chcą inwestować w Polsce bo tu są tani niewolnicy!!! Panie weź się Pan stuknij w łeb!!!

 • b. prac sieci spec. HACCP 2013-06-14 18:46:20

  POHiD i jego "Andrzej Maria" lobbysta całą gębą znowu głoszą głupoty po to aby coś mówić niby specjaliści i zbawcy polskiego rynku handlowego!!!. Jeszcze niedawno głosili brednie o pracy w niedziele w marketach a teraz znowu martwią się że powstaną nowe sieci pewnie amerykańskie których zachodnioeuropejskie biją się jak ognia!!!. Nic nowego z zachodu nie wejdzie Te co są połączą i przekształcą się w nowe aby "ratować się" bo jedne sztucznie zanotowały straty a drugie aby zmniejszyć zyski to je kupią a polskie organa podatkowe jak i Urząd Monopolistyczny zostanie wyrolowany. Przecież takich konsolidacji sieci na zachodzie na taką skalę nie można stosować. Bo tam państwo nie daje się doić jak u nas to robią sieci zrzeszone w niby Polskiej Org. Handlu i Dystrybucji!!!. Brednie brednie panie dyrektorze generalny tak jak to ( naroście przyznał pan łaskawie że to co przyciąga markety zachodnie do Polski to tania siła robocza!!! czytaj siła niewolnicza a POHiD jest reprezentantem tych krwiopijców!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,69

 • Śr

  3,60

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane