PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD nie wierzy w dobre intencje MasterCard w sprawie interchange

Autor: pr 6 marca 2013 12:58

W dniu dzisiejszym Puls Biznesu opublikował artykuł „Gra o interchange", w którym wskazano firmę MasterCard jako nowego inicjatora zawarcia porozumienia z firmą Visa w sprawie obniżki interchange.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) jest zaskoczona, że MasterCard tak diametralnie zmienia swoje stanowisko w sprawie samoregulacji na temat obniżki opłat interchange. Przypomnimy, że to właśnie przez MasterCard nie doszło do zawarcia porozumienia pod egida Narodowego Banku Polskiego w 2012 roku. Odmowę przystąpienia do porozumienia MasterCard tłumaczył obawami, że każde porozumienie w kwestii opłat i rozwoju obrotu bezgotówkowego może być zakwestionowane przez UOKiK (jako ograniczające konkurencję).

Nie rozumiemy dlaczego ewentualne porozumienie ma dotyczyć tylko i wyłącznie organizacji płatniczych a nie wszystkich uczestników rynku płatności bezgotówkowych, tak jak proponował NBP. Nie wiadomo kto miałby być gwarantem przestrzegania zasad porozumienia. Dodatkowo, wskazany w artykule mechanizm obniżek interchange jest niekorzystny dla akceptantów, jako że opiera się na uśrednianiu stawek opłat, z możliwością wyższych stawek interchange dla prestiżowych kart kredytowych (typu Premium). Jest to tak naprawdę krok w tył wobec propozycji NBP, opartej na ustaleniu maksymalnej stawki interchange.

Biorąc pod uwagę publikację artykułu w dniu posiedzenia Komisji Ustawodawczej, opiniującej senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych, inicjatywa ta jest przez POHiD odbierana jako „gra" mająca na celu opóźnienie prac legislacyjnych nad regulacją opłat interchange w Polsce.

POHiD podtrzymuje swoje poparcie dla konieczności regulacji prawnej obrotu bezgotówkowego w Polsce, w tym opłat interchange. Nie wierzymy bowiem w szczere intencje porozumienia proponowanego rzekomo przez MasterCard.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane