POHiD podtrzymuje negatywne stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedziele

Autor: POHiD, dlahandlu.pl 22 marca 2017 08:59

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji podtrzymuje negatywne stanowisko w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę, mając na względzie dobro polskiej gospodarki oraz ochronę miejsc pracy, które powstały dzięki dynamicznemu rozwojowi sektora handlu w Polsce.

Według raportu PwC z listopada 2016 r. po wprowadzeniu ograniczenia handlu w niedziele obroty w sektorze handlu detalicznego spadną o ok 9,6 mld zł. Szczególnie odczuje to branża odzieżowa, sklepy sprzedające artykuły gospodarstwa domowego itp. Polacy pracują coraz dłużej i z tego powodu wybierają zakupy w weekendy, dlatego obrót z niedzieli nie rozłoży się na 6 pozostałych dni tygodnia. Spadek obrotów spowoduje oszczędności i cięcie kosztów, co uderzy w całe otoczenie biznesowe handlu, w pracowników, dostawców i firmy współpracujące oraz w wygodę polskiego konsumenta. Negatywne skutki odczuje cały łańcuch dostaw, ze względu na zmniejszenie wielkości zamówień i ilości asortymentu w sklepach. To przełoży się na niższe przychody polskich producentów i przetwórców żywności. Należy się również spodziewać spadku sprzedaży przygranicznej i utraty wpływów z tytułu „turystyki zakupowej”, która odbywa się w Polsce w soboty i niedziele.

Jak podaje PwC bezpośrednie straty Skarbu Państwa szacowane są na 1,8 mld złotych.

Podkreślić trzeba, że Węgry wycofały się z zakazu handlu w niedziele z powodu bankructw małych sklepów, którym drastycznie zmniejszyły się obroty po wyłączeniu jednego dnia handlowego.

Wprowadzenie ograniczenia handlu w niedziele wpłynie negatywnie na rynek pracy, szczególnie w małych miastach. Utrudni to dostęp do rynku pracy młodym ludziom i studentom, dla których ten dzień jest kluczowy w zarobkowaniu. Zakaz uderzy również w osoby powyżej 50. roku życia, szczególnie w kobiety, którym już teraz znacznie trudniej jest znaleźć pracę. Może to oznaczać znaczne uszczuplenie dochodów wielu polskich rodzin.

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez Millward Brown, 79 proc. Polaków decyduje się na niedzielne zakupy, a blisko połowa (43 proc.) pracuje tego dnia tak jak w inne dni tygodnia - czytamy w oświadczeniu POHiD.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Lopi 2017-03-23 23:27:54

    stacje benzyzowne super, bo to ropa, zawsze sobie radza, a male sklepiki co z nimi? Nikt się nie przejmuje

  • niemozliwe 2017-03-23 12:32:55

    to taka gra by nie zaszkodzić grupom interesów, de facto będzie dobrze dla nas, Polakow. PiS nie pozwoli na niszczenie małego handlu

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8777

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane