PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD popiera plan obniżenia opłat interchange do 0,5 proc.

www.portalspozywczy.pl 13 czerwca 2013 13:46

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) popiera regulację w sprawie obniżenia opłaty interchange i liczy, że spadnie ona do 0,5 proc. z obecnych 1,24 proc.

Obecnie nad ustawą o zmianie ustawy o usługach płatniczych (regulującej kwestie opłaty interchange) pracują posłowie Sejmu RP. W najbliższy wtorek sejmowa podkomisja do spraw obniżenia opłat interchange ma przyjąć ostateczny projekt ustawy. Zakłada on, że od 1 stycznia 2014 r. maksymalna stawka opłaty będzie wynosić 0,5 proc. Nie jest przewidywany okres przejściowy.

- Do 2013 roku opłata interchange w Polsce była najwyższa na świecie i wynosiła 1,6 proc., ale od stycznia tego roku mamy obniżkę i opłata wynosi 1,24 proc. Po tej obniżce okazało się, że nadal jesteśmy najdrożsi, a rozwój obrotu bezgotówkowego jest hamowany przez wysokie opłaty bezgotówkowe. POHiD popiera i liczy na obniżenie opłat do 0,5 proc. - powiedział na konferencji prasowej Karol Stec, dyrektor ds. koordynacji projektów POHiD.

Opłata interchange, czyli koszt płatności kartami, od stycznia 2013 roku spadła do 1,24 proc. z 1,6 proc., ale i tak jest najwyższa w Unii Europejskiej, gdzie średnia wynosi 0,74 proc. Najniższe opłaty w Europie są w Finlandii i wynoszą 0,19 procent.

Obecnie około 66 proc. Polaków posiada karty płatnicze, z czego 3 proc. z nich nie korzysta. Aż 47 proc. płatności Polacy dokonują w punktach handlowo-usługowych, w których nie można płacić kartą.

Interchange jest głównym składnikiem opłaty płaconej przez akceptantów (punkty handlowe i usługowe) pobieranej za każdą transakcję zrealizowaną przez ich klientów przy użyciu karty płatniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane