PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

POHiD pozytywnie o zespole ds. relacji w łańcuchu dostaw żywności

Autor: www.dlahandlu.pl 22 kwietnia 2016 09:44

22 kwietnia br. odbyło się robocze spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat relacji w łańcuchu dostaw żywności. POHiD jest zdania, że spotkanie o charakterze szerokiej, wielobranżowej debaty merytorycznej jest dobrym początkiem współpracy na rzecz optymalnego ułożenia relacji wszystkich uczestników łańcucha dostaw.

- Powyższą opinię uzasadnia nie tylko złożona przez Ministerstwo deklaracja stworzenia zespołu roboczego dla kontynuacji podjętego dialogu, ale i oparcie dyskusji o obiektywny obraz rozwiązań rzeczonych relacji w innych krajach Unii Europejskiej. Propozycja zaś, by pogodzić rozwiązanie regulacyjne z uzupełniającym je rozwiązaniem samoregulacyjnym, nawiązującym do ogólnoeuropejskiej inicjatywy Supply Chain Initiative, pozwala mieć nadzieję, że Ministerstwo stanie na straży rozwiązań równoważących interesy różnych uczestników rynku, nie dyskryminując, ani też nie uprzywilejowując żadnego z sektorów: produkcji, przetwórstwa i dystrybucji. Są więc pierwsze przesłanki, że mija praktyka konsultacji jednostronnie zorientowanych ku dialogowi resortu jedynie z dostawcami produktów żywnościowych do handlu. POHiD w dobrej wierze zakłada więc, że zrozumienie znalazła teza, iż producent spełnia się ekonomicznie tylko wtedy, gdy ma gdzie swoje produkty sprzedawać, czego warunkiem są zrównoważone relacje między partnerami handlowymi. Jest to podstawowy warunek realizacji merytorycznego dialogu na temat zasad działania łańcucha dostaw żywności – dialogu pozbawionego fasadowego „dopraszania” handlu do legitymowania wcześniej podjętych decyzji i uzgodnień z innymi interesariuszami łańcucha - uważają przedstawiciele organizacji.

Podczas spotkania przedstawiciel POHiD zwrócił uwagę na ryzyko mogące powstać w wypadku przyjęcia jednostronnych i arbitralnych rozwiązań oraz na ewolucję relacji płatniczych miedzy partnerami (poszerzanie się zakresu modelu tzw. rozliczeń net-net). Przypomniał też o potrzebie sięgnięcia do dorobku wcześniejszych, nieskutecznych, ale przecież nie bezwartościowych, rozmów międzysektorowych oraz o instrumentach polubownego załatwiania spornych kwestii. Na zakończenie zadeklarował gotowość do dalszej współpracy, wyrażając tym samym zrozumienie dla potrzeby eliminacji kwestii spornych i poddania ocenie praktyki handlowej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. uczestnik narad POHiD 2016-04-22 15:03:57

  Czemu tylko POHiD lobbyści zachodnich siei handlowych . Najwyższy czas połączyć wszystkie instytucje kontrolujące produkcję żywności w jedną Agencję Bezpieczeństwa Żywności.I to w taką żeby taki POHiD nie mógł przekupywać jak to robi obecnie. Judasze niby obrońcy Polskiego handlu. POHiD=się min. Makro, Carefour, Tesko, Selgros itd. a gzie tu polski market?.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,50

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane