POHiD: Progresja bezzasadnie dyskryminuje sieci o kapitale zagranicznym

Autor: dlahandlu.pl 23 grudnia 2015 13:15

POHiD: Progresja bezzasadnie dyskryminuje sieci o kapitale zagranicznym

W opinii POHiD, zaprezentowana ostatnio koncepcja progresywnej stawki podatku obrotowego nie jest ani sprawiedliwa ani korzystna dla całego łańcucha dostaw.

W oświadczeniu czytamy: "Progresja tego podatku bezzasadnie dyskryminuje sieci o kapitale zagranicznym. Firmy te, a szczególnie operatorzy hipermarketów, osiągają najniższe rentowności. Proponowany podatek w tak znaczącym stopniu obniży ich wyniki, że staną one wobec widma bankructwa i decyzji opuszczenia polskiego rynku, co dla tysięcy pracowników i dostawców oznaczać będzie bardzo złe następstwa – upadki firm i utratę pracy".

POHiD jest zdania, że rozwiązaniem  najsprawiedliwszym a jednocześnie efektywnym ekonomicznie oraz z punktu widzenia interesów budżetu państwa, jest podatek obrotowy liniowy od wszystkich podmiotów, a nie tylko nakładany na sektor handlu.

Proponowane rozwiązanie może – wedle kalkulacji POHiD - zapewnić oczekiwane wpływy do budżetu państwa w wysokości ok. 3,5 mld PLN, przy niedotkliwej stawce ok. 0,5%.

Objęcie innych branż, poza sektorem handlu detalicznego, czyli  również handlu hurtowego i sektora produkcji, pozwoli na rozłożenie sumy 3,5 mld PLN na znacznie większą liczbę podmiotów - napisano w stanowisku POHiD.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. uczestnik narad POHiD 2015-12-26 17:14:38

  Brawo La zgadzam się ze słowami i tokiem myślenia Cegielskiego.Niech POHiD nie zabiera głosu bo to lobbysta zagranicznych sieci handlowych działających w kraju. Strachy na lachy na Węgrzech jakość sieci po wprowadzeniu podatku nie zwinęły się to i w Polsce zostaną bo gdzie znajdą taka tania siłę roboczą. Dawno już winni płacić podatki. Najwyżej taki np. Lidl wyda trochę mniej na reklamę i mniej wywiozą zysków do siebie poza Polskę.

 • La 2015-12-23 14:38:10

  Cegielski wiedział, od czego zależy byt narodu i dlatego powtarzał, dziś te słowa są jeszcze bardziej znamienne, że podstawą bytu narodu jest ziemia, przemysł i handel - kto ziemię, przemysł i handel oddaje w obce ręce, sprzedaje swoją narodowość, zdradza swój naród

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  6,99

 • Śr

  5,15

 • Min

  3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane