PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

POHiD: Projekt regulacji zakazu handlu wbrew oczywistym następstwom ekonomicznym

Autor: POHiD 28 kwietnia 2016 15:04

Aktualna akcja „Solidarności”, zmierzająca do uruchomienia społecznego projektu regulacji zakazu handlu w dni wolne od pracy jest zorganizowana wbrew oczywistym następstwom ekonomicznym i społecznym. Godzi się wiec zapytać, czy organizatorzy zechcą wziąć na siebie odpowiedzialność za te następstwa, szczególnie w sferze zdarzeń pozbawiających ludzi pracy - czytamy w oświadczeniu POHiD.

- Przytaczane przez nich argumenty zaczerpnięte z innych krajów nie bardzo do polskich realiów pasują – są to bowiem kraje, gdzie kilkanaście zaledwie procent PKB generowane jest w kraju; w Polsce jest to 55% i znaczenie rynku wewnętrznego jest nieporównanie większe. Planowana przez Rząd RP strategia stawiania na rozwój jest z proponowanym ograniczeniem sprzeczna, a znalezienie rekompensaty rozwojowej w eksporcie jest słabo uzasadnione - argumentuje POHiD.

Ostrzegając przed skutkami zakazu, POHiD przypomina najważniejsze argumenty społeczne i ekonomiczne:

• Handel jest kluczowym sektorem polskiej gospodarki, decydującym o powodzeniu wielu innych branż produkcyjnych i usługowych. Zabranie handlowi 1/7 czasu pracy uderzy nie tylko w niego samego, ale i w te branże. W kontekście planowanego podatku obrotowego i ograniczeń planowanych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi może to mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje: pogłębi się deflacja, co zmusi najsilniejszych graczy do zaostrzenia warunków kontraktowych dla dostawców oraz sięgnięcia po ostre instrumenty konkurowania. To prosta droga do bankructw i problemów gospodarczych dla wszystkich.

• Nie jest prawdą, że eliminacja sprzedaży niedzielnej jest do całkowitego zastąpienia sprzedażą w inne dni. Stanie się tak tylko częściowo i nie jest prawdą, że nie przyniesie to straty firmom handlowym i produkcyjnym. Sprzedaż konsumencka produktów nieżywnościowych zmniejszona zostanie o ok. 1/4. Podobnie jak sprzedaż w centrach handlowych.

• Zakaz handlu w dni wolne najboleśniej odczuje rynek pracy. Badania wielokrotnie wykonywane w tym obszarze wskazują na 35-40 tys. osób mogących stracić pracę (a są też estymacje wskazujące na 70 tys., po uwzględnieniu branż współpracujących z handlem). Jest oczywiste, że spadnie dynamika wzrostu wynagrodzeń, pogorszą się warunki premiowania i poziom inwestycji w sferę socjalną firm.

• Proponowane wyłączenia spod zakazu, adresowane do firm rodzinnych, gdzie pracuje jedna osoba (właściciel) wskazują na pominięcie interesu ludzi pracy najemnej, którzy akurat chcą pracować w niedzielę i zarabiać odpowiednio więcej. Podobnie zastanawiające jest udzielanie pozwoleń niektórym firmom w centrach, lekceważące kalkulacje otwarcia wielkiego obiektu wielofunkcyjnego dla kilku uprzywilejowanych najemców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Grzesiek 2016-05-04 09:30:11

  Uważam że za pracę w niedzielę podobnie jak w innych krajach powinna obowiązywać podwójna stawka za pracę. Wtedy nikt nie byłby pokrzywdzony. Jestem przeciwnikiem zamykania sklepów w niedziele. Mozna jedynkę skrócić godziny otwarcia np. do 17 lub 18.

 • b. uczestnik narad POHiD 2016-04-29 17:43:31

  Totalna brednia POHiD to lobbysta zagranicznych sieci w swym gronie nie ma ani jednej polskiej. Dlatego dba o interesy swych pracodawców powinien mieć zakaz POHiD w swej nazwie słowa Polska Organizacja!. Co do meritum sprawy to poniżej państwo wyjaśnili. Polacy aby mieli za co kupować a wówczas zrobią zakupy w pozostałe dni, przecież żołądki przez to im się nie skurczą. Tu chodzi o zyski dla zagranicznych sieci. To dla czego u siebie nie pracują w niedziele bo poco durny rząd zmusza naszych Polaków do harówki a ich pracownicy odpoczywają w niedzielę!!!

 • WacekMakos 2016-04-29 09:37:56

  Totalna bzdura! Tak naprawdę na zakazie handlu w niedzielę stracą wyłącznie hipermarkety, które i tak poprzez oszustwa księgowe nie płacą podatków. Czyli w efekcie nie wnoszą nic do budżetu Państwa, a generowane zyski wyprowadzają za granicę. Nie zauważyłem by powstanie hipermarketów przyczyniło się do wzrostu dobrobytu Polaków, a wręcz przeciwnie.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  19,20

 • Śr

  11,63

 • Min

  9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane