PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD przeciwny propozycji solidarnej odpowiedzialności płatników VAT

Autor: pr, POHiD 12 marca 2013 21:13

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) apeluje o rezygnację z wprowadzenia instytucji „solidarnej" odpowiedzialności podatkowej przedsiębiorców oraz wprowadzenia 1-miesięcznych okresów rozliczeniowych z Urzędem Skarbowym.

- Tak ukształtowana regulacja obarcza handel, który prowadzi sprzedaż takich wyrobów jak paliwa, nadmiernymi obowiązkami nadzorczymi wobec dostawców oraz sprawozdawczymi wobec organów kontroli skarbowej - oceniają przedstawiciele POHiD.

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zmiany ustawy od podatków i usług (VAT) oraz Ordynacji podatkowej, zawierający zapisy niekorzystne dla przedsiębiorców prowadzących obrót towarami "wrażliwymi", czyli wyrobami stalowymi, paliwami i złotem. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2013 roku.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie "solidarnej odpowiedzialności podatników" za długi wynikające z nieuiszczenia podatku VAT oraz wprowadzenie obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego (zamiast kwartalnych).

Solidarna odpowiedzialność nabywcy ma powstawać wówczas, jeżeli nabywca wiedział lub miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że podatek (lub jego część) nie został (lub nie zostanie) wpłacony przez jego dostawcę.

- Niezrozumiałe jest to, że przedsiębiorca (nabywca) ma odpowiadać całym swoim majątkiem "solidarnie" za nierzetelność swojego kontrahenta (dostawcy) wobec Urzędu Skarbowego. Tym samym poniekąd ma zastępować organy kontroli urzędowej, nie mając de facto do tego uprawnień. Kontrowersje może budzić również nieprecyzyjność określenia "uzasadnione podstawy". Projekt przewiduje również domniemanie działania w złej wierze przez nabywcę, jeżeli cena odbiega od ceny rynkowej. Nie określono jednak co to jest "cena rynkowa" wg Ministerstwa Finansów - ocenia POHiD.

Według tej organizacji, równie problematyczne dla handlu jest wprowadzenie obowiązku rozliczania podatku VAT w okresach miesięcznych. Spowoduje to dodatkowe koszty administracyjne dla firm, wpłynie również pośrednio na wzrost kosztów dla organów podatkowych, związany z większą ilością dokumentów otrzymywanych ze spółek (deklaracji, korekt deklaracji, wyjaśnień do korekt, przelewów podatku).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,45

  • Śr

    4,19

  • Min

    2,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane