PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD sprzeciwia się propozycji podniesienia progu wykroczenia do 1000 zł

Autor: dlahandlu.pl/POHiD 15 stycznia 2013 13:26

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) wyraża zaniepokojenie podnoszonym m.in. w parlamencie postulatem zmiany progu kwalifikacji czynów, jako wykroczenia z 250 złotych wartości straty do wysokości 1000 złotych.

 Postulat ten formułowany jest w zmianie art. 119 Kodeksu Wykroczeń, będący konsekwencją prac nad zmianami w Kodeksie Karnym i Kodeksie Postepowania Karnego. Jako argumenty na rzecz tej zmiany przywołuje się fakt przeciążenia sądów i prokuratur, potrzebę ekonomizacji kosztów postępowań, wreszcie poprawienie statystyk przestępczości, powiększanych postępowaniami w sprawach „błahych". Błahe zaś sprawy są przyczyną nie tylko strat, ale i zuchwałości przestępców, którzy w poczuciu faktycznej bezkarności, bądź w perspektywie niedolegliwej kary, organizują się w wyspecjalizowane grupy przestępcze, dokonujące notorycznych kradzieży mienia placówek handlowych i obywateli.

Straty sieci handlowych z tego tytułu wynoszą obecnie 1,41 proc. przychodu. Koszty strat to 1,282 mld EURO (inwestycje w bezpieczeństwo 240 mln EURO oraz straty 1042 mln EURO).
Na tle działań prowadzących do faktycznego zmniejszenia ochrony mienia niespójne wydają się być zabiegi władz państwowych podejmowane na rzecz zwiększenia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podnoszenia podatków pośrednich, masowej instalacji fotoradarów, czy znoszenia ulg podatkowych.
Zwolennicy podniesienia rzeczonego progu, w opinii POHiD nie biorą pod uwagę dramatycznej sytuacji powodowanej kradzieżami i niszczeniem mienia, które ma miejsce w sklepach i innych obiektach handlowych. Odnotowane są przypadki zamykania sklepów przez zdesperowanych kupców i niezgodnego z prawem publikowania zapisów video kradzieży, by wywołać reakcję i debatę publiczną nad kradzieżą mienia o niskiej wartości. Sytuacja radykalnie pogorszy się, gdy próg wykroczenia zostanie podniesiony do 1000 złotych. Zdaniem POHiD, podwyższenie progu kwalifikacji czynu, jako wykroczenia, może obniżyć wiarygodność państwa w oczach obywateli, jako gwaranta ochrony własności, zawarowanej w art. 21 Konstytucji RP. POHiD przedstawił w parlamencie propozycję innych niż obecnie proponowane podniesienie progu do 1000 złotych. Propozycje zakładają alternatywnie:
- odejście od pojęcia wykroczenia przy kradzieży na rzecz jednolitego traktowania każdej kradzieży, jako przestępstwa lub,
- pozostawienie pojęcia wykroczenia przy kradzieży mienia o wartości do 250 złotych, ale włączenie do przepisów instrumentu ścigania go na wniosek poszkodowanego.

W opinii POHiD przedstawione propozycje uwzględniają zarówno interesy poszkodowanych obywateli i firm oraz interesy państwa racjonalizującego działanie organów ścigania. By nie dopuścić do wejścia w życie szkodliwego społecznie rozwiązania prawnego apelujemy do Rządu RP i Marszałków Sejmu i Senatu RP by podjąć w tej sprawie merytoryczną debatę, z nadzieją, że jej skutkiem będzie pożądane społecznie prawo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane