POHiD sygnalizuje potrzebę zmian przepisów regulujących współpracę sieci z dostawcami

Autor: POHID, www.dlahandlu.pl 30 listopada 2011 15:30

POHiD sygnalizuje potrzebę zmian przepisów regulujących współpracę sieci z dostawcami

Praktyka handlowa i przebieg sądowego rozwiązywania sporów pomiędzy partnerami handlowymi, szczególnie w zakresie dostawy i sprzedaży detalicznej i hurtowej żywności, wskazuje, że art. 15. ust.1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (uznk) jest przepisem wadliwym, utrudniającym współpracę sektora produkcji z dystrybucją - podał POHiD.

Jak informuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, jego brzmienie powoduje różnorodne, często niezgodne, interpretacje i merytorycznie niejednolite rozstrzygnięcia sądów. Sformułowanie wymienionego przepisu, zgodnie z którym „Czynem nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez: (...) pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży", tj. zakazujące pobierania przez handel opłat innych niż marża handlowa (która w istocie nie jest przecież opłatą), powoduje powstawanie sytuacji konfliktowych, które znajdując rozstrzygnięcie przed sądem, w istocie tworzą precedens, który utrudnia świadczenie usług wsparcia sprzedaży przez firmę handlową. Sprzedaż detaliczna na wielkiej powierzchni, bez usług wspierających szybką rotację towarów i uruchamiających korzyści skali, wiąże się z naturalnym wzrostem marż i cen dla konsumenta.

Obowiązujące przepisy środowisko biznesu odbiera jako niejednoznaczne, pozwalające na traktowanie niektórych praktyk handlowych, ekonomicznie niezbędnych, jako praktyk nieuczciwych. Nie ma też kryterium, które pozwalałoby w przypadku praktyk uzasadnionych, zaliczyć je do marży handlowej, co często uprościłoby współpracę i przyczyniło się do obopólnych korzyści. Ponadto pomogłoby wypracować przewidywalne mechanizmy weryfikacji praktyk handlowych, co eliminowałoby niepewność w stosowaniu prawa.

POHiD uważa, że należy wspólnie ze środowiskiem dostawców podjąć prace nad zmianą wyżej wskazanych przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz przepisów z nią związanych. Należy rozwijać dialog, by stworzyć stan prawny, który zagwarantuje zachowanie zasady ekwiwalentności świadczeń pieniężnych ze strony dostawcy i usług ze strony dystrybutora oraz sprawiedliwie podzieli ryzyko rynkowe pomiędzy partnerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,59

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane