PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

POHiD: W 80 proc. nową daninę zapłacą zagraniczne sieci, a tylko w 20 proc. - polskie

Autor: POHiD 8 czerwca 2016 13:30

POHiD krytycznie ocenia projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, jako że podatek o stawce progresywnej łamie zasady konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej (m.in. art. 32) dotyczące równego traktowania podmiotów gospodarczych. Jest również sprzeczny z prawem europejskim, gdyż stanowi nieuprawnioną pomoc państwa (Komisja Europejska zakwestionowała podatek progresywny na Węgrzech). Projekt narusza również europejskie przepisy zakazujące dyskryminacji podmiotów gospodarczych - poinformował POHiD.

Z raportów Crido Taxand wynika, że przy tak zaproponowanej konstrukcji podatku progresywnego, daninę w wysokości 1,9 mld PLN w 80 proc. (tj. kwotę 1,5 mld PLN) zapłaci 10 zagranicznych sieci handlowych, a tylko 20 proc. tej kwoty (tj. 0,4 mld PLN) pochodzić będzie od sieci o kapitale polskim. Ponadto, zwolnienie z podatku sprzedaży przez internet stanowi jawną formę dyskryminacji.

POHiD od początku był i jest przeciwny wprowadzeniu dodatkowego podatku sektorowego. Jeśli jednak jest to konieczne, to powinien być to podatek powszechny, obejmujący wszystkie podmioty gospodarcze.

W procesie konsultacji nie zostały uwzględnione postulaty i argumenty POHiD, wskazujące na fakt, że niski podatek liniowy pozwoliłby osiągnąć cel fiskalny bez naruszania prawa i racjonalności gospodarczej. POHiD wielokrotnie zwracał uwagę na negatywne skutki i wpływ podatku na konsumentów, pracowników, inwestycje oraz skutki dla branż powiązanych z handlem, w szczególności dla sektora przetwórstwa. 80% produktów spożywczych sprzedawanych w sieciach handlowych pochodzi od polskich dostawców, a eksport polskich produktów poprzez sieci wynosi 10 mld zł rocznie. POHiD jest również przeciwny pobieraniu daniny na koniec miesiąca z uwagi na zmienność koniunkturalną, charakterystyczną dla naszej branży  - czytamy w oświadczeniu.

Możliwość odliczenia nowego podatku od podstawy CIT to bardzo mało w stosunku do postulatów branży i wyników niezależnych analiz ekonomicznych i prawnych.

Proces konsultacyjny nie spełnił założeń i oczekiwań POHiD, gdyż nie został uwzględniony głos zagranicznych koncernów handlowych, które zainwestowały w Polsce 50 mld Euro i zatrudniają 200 000 pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. uczestnik narad POHiD 2016-06-09 14:15:48

  Ma rację Baczny Obserwator nic dodać nic ująć. POHiD to dwulicowy lobbysta jak miałby się zamartwiać Polskimi sklepami skoro jest org. zrzeszającą zagraniczne sieci.

 • Baczny Obserwator 2016-06-09 01:15:24

  A CZY POHID ZABIERAŁA GŁOS GDY KILKANAŚCIE LAT TEMU ZAGRANICZNE SIECI HANDLOWE WCHODZĄC NA POLSKI RYNEK MIAŁY KILKULETNIE ZWOLNIENIA PODATKOWE TO WTEDY NIE BYŁO TO ŁAMANIE ZASAD KONSTYTUCYJNYCH RÓWNEGO TRAKTOWANIA DUŻYCH SIECI I MAŁYCH POLSKICH SKLEPÓW I NIE STANOWIŁA NIEUPRAWNIONEJ POMOCY PUBLICZNEJ PAŃSTWA I NIE DYSKRYMINOWAŁA MAŁYCH POLSKICH SKLEPÓW??? POHID REPREZENTUJĄC NAJWIĘKSZE ZAGRANICZNE SIECI W SWOJEJ RETORYCE STOSUJE PODWÓJNE STANDARDY!!!

 • Chłopaki nie płaczą 2016-06-08 21:18:30

  Ciekawe jak "nową daninę" mają płacić polskie sklepy jak ich już praktycznie nie ma. Od kilku lat, każdego roku znika z rynku około 5 - 6 tysięcy takich sklepów, a udział w obrotach tych które jeszcze przetrwały jest znikomy? Szczerze powiedziawszy, to cud, że na podatek handlowy "załapią" się jakieś polskie firmy, bo to znaczy, że im się udało przetrwać i radzić sobie z konkurencją.

  Co do handlu w internecie, to dla firm skupionych w POHiD raczej lepiej, że go nie ma. Wszak większość (może nawet wszystkie) z nich rozwijają e-sklepy.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane