POHiD wskazuje, że MasterCard przegrał przed sądem UE

Autor: pr/dlahandlu.pl 24 maja 2012 21:12

POHiD wskazuje, że MasterCard przegrał przed sądem UE

Sąd Unii Europejskiej potwierdził decyzję Komisji Europejskiej z dnia 19 grudnia 2007, uznającą wielostronnie uzgadnianą opłatę interchange (WOI) nakładaną na płatności transgraniczne dokonywane kartami MasterCard, za niezgodną z europejskim prawem konkurencji.

MasterCard w 2008 r. zredukował swój WOI do zera, ale jednocześnie zaskarżył decyzję KE do Sądu UE. Sąd - jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie - "nie zgodził się z argumentacją opartą na tym, że WOI są obiektywnie konieczne do funkcjonowania systemu płatniczego MasterCard". Sąd nie podzielił też opinii MasterCard, że nastąpi zmiana warunków płatności i systemu wydawania kart. Sąd jednoznacznie podkreślił anty-konkurencyjny i anty-konsumencki skutek pobierania tej opłaty.  W konkluzji Sąd zauważył, że metody ustalania WOI opierają się na zawyżaniu kosztów oraz niedocenianiu korzyści jakie odnosi Mastercard z tytułu płatności jego kartami.

Wyrok Sądu to ukoronowanie dziesięcioletniej kampanii handlu detalicznego przeciwko tej antykonkurencyjnej opłacie. Zarówno EuroCommerce, jak i Europejski Okrągły Stół Handlu (ERRT) wyraziły nadzieję na radykalne i znaczące rozwiązania regulacyjne ze strony KE. POHiD podziela te opinie oraz znajduje w zaistniałej sytuacji szereg przesłanek do korekty systemu płatności kartami w Polsce, głównie w zakresie korekty wysokości opłaty interchange i innych kosztów prowizyjnych pobieranych z tytułu użycia kart płatniczych.

Według Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (zrzeszającej największe sieci handlowe w Polsce) w sytuacji, kiedy ważą się w Polsce losy wielostronnego porozumienia w sprawie interchange wynegocjowanego w NBP, decyzja Sądu UE staje się przesłanką dla MasterCard, by do tego porozumienia przystąpić. Rozstrzygnięte bowiem zostały wątpliwości podnoszone przez tę organizację płatniczą. Dobrowolne przyjęcie porozumienia przez wszystkie strony, skutkować będzie nie tylko sprawiedliwszym rozłożeniem niezbędnych kosztów funkcjonowania kart, ale i znacząco zaowocuje ilościowym rozwojem rynku transakcji bezgotówkowych, na czym skorzysta zarówno biznes, jak i konsumenci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,33

  • Min

    0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9044
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane