PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

POHiD wysyła Memorandum w sprawie ograniczenia czasu pracy handlu w niedziele do Marszałek Sejmu RP

Autor: pr 4 czerwca 2013 11:46

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) informuje, że wystosowała do Marszałek Sejmu RP „Memorandum w sprawie ograniczenia czasu pracy handlu w niedzielę".

W memorandum POHiD podkreśla, że posunięcie takie mieć będzie negatywne następstwa nie tylko dla sektora dystrybucji, ale i dla sektorów produkcji i usług. W sposób oczywisty skrócenie czasu pracy handlu zmniejszy też zapotrzebowanie na pracę, co oznacza utratę kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w handlu (szacujemy to na od 25 do 40 tysięcy stanowisk) oraz porównywalną ilość miejsc pracy w otoczeniu gospodarczym handlu. Argumentujemy, że przenoszenie rozwiązań (aktualnie liberalizowanych) z krajów o wyższym poziomie rozwoju oraz w mniejszym stopniu zależnych od rynku wewnętrznego niż Polska to działanie przeciwko modernizacji gospodarki i jej konkurencyjności. Dowodzimy też, że teza o tym, iż zakupy w sobotę mogą skompensować zamknięcie sklepów w niedzielę jest po prostu nieprawdziwa, gdyż rzeczona kompensata dotyczy ok 15% zakupów niedzielnych. Powoduje to stratę obrotów w wysokości 4-12% w sieciach handlowych i nawet 17% w przypadku centrów handlowych. Uważamy, że pozbawienie sektora handlu 1/7 czasu pracy, który jest dla niego podstawowym zasobem ekonomicznym, jest ekonomicznie szkodliwe i może spowodować szybkie wejście Polski w recesję, której - mi.in. dzięki silnemu handlowi wewnętrznemu - udało się dotąd uniknąć.

Twierdzimy, że prospołeczne „przyzwolenie" na pracę w niedzielę firm rodzinnych (nie zatrudniających), jest po prostu mistyfikacją i to wątpliwą etycznie - większość firm tzw. kupieckich funkcjonuje w sieciach integrujących je franczyzowo lub w podobny sposób (mówimy o ponad 43 tys. sklepów), zaś pozostałe to w większości firmy mikro, które generują ok. 5% wartości sprzedaży całego sektora. Podobnie wątpliwe etycznie są argumenty mówiące o daniu rodzinom handlowców czasu dla siebie, nie troszcząc się o to, że kilkadziesiąt tysięcy tych rodzin straci źródło utrzymania - jest to równie nieodpowiedzialne społecznie jak szkodliwe ekonomicznie.

POHiD podtrzymuje w ten sposób swą zdecydowanie krytyczną opinię wobec zaproponowanych zmian Kodeksu Pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. prac sieci spec. HACCP 2013-06-04 19:51:14

  O zgroza POHiD wysyła list - protest do Sejmu Wysyła bo tak mu każą sieci z których składek funkcjonuje bo to lobbysta zagranicznych (tylko takie ma w swej org) marketów!!!. Żadne spadki w obrotach ani w zatrudnieniu a bynajmniej tak duże jak POHiD podaje nam nie grożą!!! To co mamy kupić kupimy w 6 dni bo jak mam 100 złotych na tydzień to je wydam. Zatrudnienie już wcześniej spadło durny POHiDzie bo twoi pracodawcy-właściciele to zrobili przy okazji minimalnej płacy,Dzisiaj zatrudnia się na 3/4. POHiD owi i właścicielą zależy na tym aby nie stracić dotychczasowych zysków, bo muszą nasi pracownicy pracować na nie rentowne markety np w Niemczech a pracownicy tam nie pracują w niedziele!!! I jakoś ich gospodarka z tym sobie dała radę? to i my damy radę przecież jesteśmy "zieloną wyspą" POHiD broni oto takiej sytuacji (niewolnicza praca naszych pracowników gdzie 4 % to koszty socjalne -min płaca w ogólnych zyskach właścicieli tych dużych sieci a na zachodzie to 14 % z stąd takie różnice w płacach)Jak stracą to krwiopijcy pracodawcy choć oni i tak notują co roku zyski a nie płacą podatków!!!.Więc gdzie ta strata Państwa? Czy POHiD wstawił się za prac, Biedronki swego czasu-afera dawniej, czy zaprotestował przeciw umową śmieciowym, etatom 3/4 nie bo reprezentuje interesy zachodnich koncernów!!! Hipokryzja durnie z POHiD-u mam pytanie gdzie wcześniej pracował pan Maria,,,, I jeszcze jedno wszyscy podnoszą larum a nie słyszałem oficjalnego zdania przedstawicieli tych sieci,milczą bo i tak nic nie stracą,,,

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,49

 • Śr

  3,83

 • Min

  2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane