PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD zadowolona z propozycji MS ws. kradzieży, PIH ma zastrzeżenia

Autor: dlahandlu.pl 29 czerwca 2017 14:32

Organizacje branżowe są zadowolone z przygotowanych zmian w prawie, które pozwolą skuteczniej walczyć z „drobnymi” kradzieżami. PIH zastrzega jednak, że nie może poprzeć ustalenia progu przestępstwa na kwocie 400 zł. - Przed zmianą w kodeksie wykroczeń było to 250 zł i już wówczas przyczyniało się to ogromnych strat sklepów z tytułu kradzieży - argumentuje organizacja.

 POHiD z satysfakcją odnotował przygotowane zmiany w prawie, które pozwolą skutecznie walczyć z „drobnymi” kradzieżami, przywłaszczeniami, paserstwem bądź zniszczeniem cudzej rzeczy. Aktualny projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zmienia zasady, wedle których określa się, czy popełniona kradzież jest wykroczeniem, czy już przestępstwem. Kluczową zmianą jest wprowadzenie stałego progu w wysokości 400 zł rozgraniczającego wykroczenie od przestępstwa w miejsce dotychczasowej kwoty równej 1/4 płacy minimalnej tj. 500zł. 

- Zmiany zawarte w projekcie zmierzają w dobrym kierunku będąc odpowiedzią na postulaty podnoszone przez POHiD w przestrzeni publicznej na rzecz wprowadzenia rozwiązań prawnych skuteczniej chroniących handel przed kradzieżami dokonywanymi przez osoby żyjące z przestępstwa. Mamy nadzieję, że w trakcie konsultacji zostaną uwzględnione postulaty handlu i całej branży dotyczące obniżenia kwoty progu - dodaje Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Dodatkowo projekt nowelizacji ustawy uwzględnił postulaty środowiska handlu oraz wymiaru sprawiedliwości w zakresie skutecznego ścigania osób „zawodowo” żyjących z kradzieży. Stąd projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który przewiduje również utworzenie rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń, obwinionych i ukaranych. Rejestr służył będzie Policji, prokuraturze i sądom do tego, by sprytni złodzieje, popełniający drobne kradzieże w różnych miastach, nie odpowiadali za pojedyncze wykroczenia, lecz za zsumowane przestępstwo.

Polska Izba Handlu również popiera popieramy utworzenie elektronicznego rejestru sprawców kradzieży jako narzędzia do walki z osobami, które notorycznie dopuszczają się kradzieży do kwoty przy której nie jest ona klasyfikowana jako przestępstwo tylko wykroczenie.

- Postulowaliśmy o to już w 2013 roku. Nie możemy jednak poprzeć ustalenia progu przestępstwa na kwocie 400 zł. Przed zmianą w kodeksie wykroczeń było to 250 zł i już wówczas przyczyniało się to ogromnych strat sklepów z tytułu kradzieży. Zmiana z 2013 roku spowodowała tylko wzrost wartości kradzieży w handlu. Obecnie ten próg  wynosi 500 zł. Projekt ustalenia tego progu na stałym poziomie 400 zł pozornie jest krokiem w dobrym kierunku, w rzeczywistości absolutnie nie wystarczającym – chociażby w stosunku do kwoty 250 zł sprzed zmiany w 2013. Polska Izba Handlu stała i stoi na stanowisku, że w przypadku kradzieży nie powinno być takich progów. Czekamy na konsultacje społeczne, aby ocenić konkretne założenia. Z pewnością ustalenie granicy kiedy kradzież jest przestępstwem, a kiedy wykroczeniem jest złym zamierzeniem. Każda kradzież powinna być przestępstwem bez względu na kwotę – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane