PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD zadowolony z deklaracji MasterCard

Autor: www.dlahandlu.pl 6 maja 2013 11:01

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji z satysfakcją odnotowała fakt publicznej deklaracji MasterCard dotyczącej długoterminowego zobowiązania redukcji opłat interchange, opublikowanego w postaci "Kodeksu Postępowania MasterCard".

- Program redukcji oparto na kompromisowym Programie redukcji opłat kartowych, wypracowanym przez Zespół Roboczy przy NBP wiosna 2012 roku, co ciekawe to właśnie MasterCard spowodował fiasko tej inicjatywy. Deklaracja obniżek przyznaje rację argumentom podnoszonym przez akceptantów, w szczególności zaś potwierdza, że wysokość opłaty Interchange (w Polsce jeszcze niedawno na poziomie 1,6 proc. - najwyższej w Europie) nie jest uzasadniona ekonomicznie. Zgodnie z opinia akceptantów jest ona wynikiem arbitralnych/koniunkturalnych decyzji systemów płatniczych - podaje organizacja.

- Uważamy - jako akceptanci - że kwestią zasadniczą dla czterostronnych systemów płatniczych z punktu widzenia akceptantów jest transparentność podejmowania decyzji o wysokości opłat Interchange. Podobnie odnosimy się do opłat processingowych, które wraz z interchange i kosztem licencji są podstawowymi składnikami całości opłat akceptantów (MSC). Ustabilizowanie tego kosztu łącznego oraz eliminację działania kompensacyjnego w ramach MSC jest w stanie zapewnić, w warunkach duopolu obu systemów płatniczych, jedynie regulacja. Nie powinna mieć sytuacja, gdy obniżenie interchange nie eliminuje praktyki monopolizującej, gdyż oba systemy płatnicze jednostronnie mogą podejmować kluczowe decyzje i narzucać opłaty rynkowi bez żadnej kontroli - pisze POHiD.

W opinii organizacji, aktualna deklaracja MasterCard jest reakcją na wcześniejszą i podobną deklarację systemu płatniczego VISA, w obawie przed zbliżającymi się pracami Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP. Obawa ta wynika z kalkulacji wizerunkowej i negocjacyjnej w debacie sejmowej. - Ze zdziwieniem zauważamy, że przyjęty mechanizm obniżek jest oparty na trudnej dla niezależnej kontroli średniej ważonej. Obniżki są w konsekwencji mniejsze niż deklarowane przez system VISA. System MasterCard deklaruje maksymalną stawkę interchange od 1 stycznia 2014 r. dla kart debetowych 1,25 proc. tymczasem VISA 1 proc., zaś w przypadku kart kredytowych 1,51 proc., podczas gdy VISA 1,11 proc. Tymczasem poszczególne projekty regulacji rozpatrywane przez Sejm idą jeszcze dalej, jeśli chodzi o wysokość obniżek jak i czas ich wprowadzania. Dla przykładu: ustala się maksymalną sumę opłat pobieranych od akceptantów za płatność kartą (MSC) na 0,5 proc. wartości transakcji i określa wejście w życie nowych stawek już od stycznia 2014 r. - podaje POHiD.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane