PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD zadowolony, że rząd nie poparł zakazu handlu w niedziele

Autor: dlahandlu.pl 22 stycznia 2014 15:28

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) z zadowoleniem przyjęła negatywne stanowisko Rady Ministrów z dnia 21 stycznia br. w sprawie poselskiego projektu zmian w Kodeksie pracy dot. rozszerzenia zakazu pracy w placówkach handlowych z aktualnych trzynastu dni na wszystkie niedziele.

Organizacja jest zadowolona, że "wygrały argumenty ekonomiczne".  Jednocześnie wyraża zaniepokojenie kolejną próbą wprowadzenia znaczących ograniczeń czasu pracy handlu, w skali krajowej w postaci projektu społecznego, popartego 115 tys. podpisów. Zebrano je z inicjatywy NSZZ „Solidarność" oraz Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Jako niepokojące POHiD odbiera także inicjatywy lokalne w tym względzie - konkretnie przedsięwzięte w Radomiu i Krakowie - które mogą stać się precedensami, wprowadzającymi zakaz do rzeczywistości ekonomicznej kraju.

POHiD przypomina, że czas pracy jest dla handlu najcenniejszym zasobem. Uszczuplenie go o wszystkie niedziele (52 dni) czyli o ponad 1/7 (ok. 15 proc. całości), spowodowałby szereg następstw ekonomicznych i społecznych.
W Polsce mamy 5352 sklepy wielkopowierzchniowe (wg wyliczeń GfK Polonia za rok 2012), czyli super- i hipermarkety oraz tzw. dyskonty. Zatrudniają one łącznie ok. 450 000 pracowników. Sprzedaż w tym sektorze rynku to ok. 325 mld złotych rocznie, co stanowi ok 48 proc. sprzedaży handlu detalicznego ogółem.

 

POHiD uważa, że pracę w handlu straciłoby od 40 do 100 tys. zatrudnionych. "Byłaby to operacja bolesna, ale nieunikniona. Doszłoby do zastąpnienia etatów elastyczniejszymi formami pracy, a także wprowadzenia pewnych elementów automatyzacji zamiast pracowników, np. w pracach na zapleczu - powiedział Andrzej Faliński, dyrektor POHiD.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • b prac. marketu 2014-01-23 17:47:50

    Niech ten lobbysta Faliński i jego niby polska organizacja handlowa, sam pracuje w niedzielę. Nieh swą politykę pracy niewolniczej w niedzielę dla powiększania zysków zagranicznym siecia niech te pomysły wcieli np. w Niemczech.W POHiDzie nie ma żadnej polskej sieci!!!!.A Faliński to hipokryta i b komunistyczny działacz.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane