POHiD: Zakaz handlu dotyczy 10 proc. sklepów

Autor: Rzeczpospolita 9 marca 2018 09:59

POHiD: Zakaz handlu dotyczy 10 proc. sklepów fot. Shutterstock

Wielu Polaków wciąż nie wie o niedzielnym zakazie handlu, kolejni nie wiedzą, które sklepy będą otwarte - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Agata Nowakowska, rzecznik Rossmanna mówi, że w niedzielę na dworcach będzie otwartych osiem sklepów. Biedronka też chce je otworzyć. Niektóre firmy idą jeszcze dalej. Jedna z trójmiejskich galerii handlowych zlokalizowanych obok dworca otworzyła już poczekalnię z kasami. Nie wiadomo, czy z tej furtki skorzysta, gdyż urzędnicy wyraźnie uznali to za obejście prawa. Nowa ustawa pozwala też na sprzedaż pamiątek czy dewocjonaliów – może to wykorzystać np. część jubilerów.  Zakaz może napędzić klientów stacjom benzynowym, które poszerzają ofertę. 

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) szacuje, że zakaz obejmuje ok. 10 proc. sklepów, czyli jakieś 35–40 tys., głównie należących do dużych zagranicznych firm. Mimo to mniejsze polskie firmy obawiają się utraty klientów. Mogą oni odpłynąć do dużych sieci, które stać na promocje np. w sobotę. Te już zareagowały na niedzielny zakaz, wydłużając w piątek i sobotę godziny pracy. Część Biedronek będzie otwarta do godz. 23, wszystkie Lidle do 22, a niektóre hipermarkety Carrefoura do północy w piątek. Ponad 600 sklepów franczyzowych z logo tej firmy też może działać w niedzielę, ale decyzję podejmą ich właściciele.

 

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,36

  • Śr

    3,76

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane