PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

POHiD: Zakaz handlu w niedzielę uderzy również w małe sklepy franczyzowe

Autor: www.dlahandlu.pl 27 maja 2013 21:51

Zdaniem POHiD zaostrzenie przepisów regulujących handel w niedziele i święta ma charakter restrykcji w stosunku do całego sektora handlu. -Przepisy wywrą negatywny wpływ na funkcjonowanie handlu zarówno w segmencie nowoczesnym, jak i tradycyjnym, który - podlegając intensywnym procesom sieciowej integracji franczyzowej - potrzebuje dostępu do podstawowego dla handlu zasobu jakim jest czas pracy. Eliminacja 1/7 tego czasu, to w polskich warunkach niemal pewna fala wielotysięcznych bankructw firm kupieckich działających w sieciach oraz spadku (i tak już niskiej) rentowności sieci handlowych - ostrzega POHiD.

- Przeprowadzone analizy wskazują, że w segmencie handlu wielkopowierzchniowego sprzedaż niedzielna to 5-12% sprzedaży tygodniowej. Zakaz, uwzględniając wszystkie działania na rzecz kompensacji strat, spowoduje 3-7% spadek obrotów tygodniowych, co przełoży się na redukcję zatrudnienia w sektorze handlu o 5 do nawet 10%. Tylko w sieciach hiper- i supermarketów likwidacji ulec może ponad 25 000 miejsc pracy, co przyczyni się do wzrostu poziomu bezrobocia w kraju. Ograniczenie handlu zredukuje ilość zamówień u dostawców, czyli tym samym spadek produkcji. Oznacza to spadek zatrudnienia w sektorze produkcji i usług. Spowoduje to skumulowany efekt pogorszenia klimatu inwestycyjnego, tak ważnego w czasach spowolnienia gospodarczego. Nie wolno tak drastycznie zakłócać funkcjonowania sektora gospodarki, który dla przetrwania kryzysu i skutecznego jego przezwyciężania ma znaczenie kluczowe. Ograniczenie handlu w niedzielę to przecież ograniczenie popytu na rynku wewnętrznym, który generuje ok. 60% PKB w polskiej gospodarce - argumentuje organizacja.

POHiD zwraca uwagę, że kraje do niedawna zakazujące handlu w niedziele aktualnie od tego odchodzą, argumentując ekonomicznie na rzecz nowych rozwiązań. Mowa o takich krajach jak Włochy, Francja, Wielka Brytania, Niemcy czy Hiszpania. Nawet w przypadku krajów objętych zakazem handlu w niedzielę, tworzone są od tego liczne wyjątki (miejscowości turystyczne itp.), co jest odpowiedzią na potrzeby lokalnych rynków i konsumentów.

- Wprowadzenie restrykcji w krajach, gdzie niedzielne zakupy są zakodowane w świadomości konsumenta, wydaje się być bezzasadne. Takim krajem jest Polska - Polacy lubią niedzielne zakupy. Przeprowadzone sondaże potwierdzają, że w niedzielę i święta niektóre obiekty wielko-powierzchniowe odwiedza nawet dwukrotnie więcej klientów niż w dni powszednie. Badania potwierdzają, że ponad 70% konsumentów opowiada się za otwarciem sklepów w niedzielę, gdyż nowoczesne obiekty handlowe pełnią szereg funkcji nie związanych z handlem i zakupami. W ostatnim dwudziestoleciu stały się istotnym elementem kultury życia codziennego, łącząc swe funkcje komercyjne z funkcjami kulturowymi i rekreacyjnymi. Nie ma w Polsce ekonomicznie istotnego powodu, by zabierać społeczeństwu nowe i wartościowe możliwości spędzania wolnego czasu, wzmagając dodatkowo ryzyko recesji w gospodarce i obniżając dochody firm oraz Skarbu Państwa - podsumowuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • PK 2013-06-07 14:23:53

  Skończmy z indywidualizmem, z tym ciągłym ja, ja, ja. Praca w dzień Pański jest wzgardą wobec Bożej Opatrzności, jest więc bezużyteczna. Wszyscy odczuwamy potrzebę odpoczynku i świętowania, wpisaną w ludzką naturę. Niedzielę powinniśmy świętować przez odpoczynek w duchu chrześcijańskiego braterstwa i radości. Dzień Pański bowiem stanowi centrum chrześcijańskiego życia. Dlatego dzień ten winniśmy ofiarować Chrystusowi, jako dar naszej miłości.

 • tez kasjerka 2013-05-29 07:45:50

  do biedronka: jestem kasjerka -jestem po liceum a pracuja z nami dziewczyny,ktore sa po studiach!

  Bo jak nie ma innej pracy to na chleb trzeba jakos zarobić!

  A wolę już pracować w sklepie na kasie niż się puszczać za pieniądze!!!!

 • biedronka 2013-05-28 19:01:11

  Do kasjerki i kasjerzy: Trzeba było się czyć. A teraz robić!!!!!!!!!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (7)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,59

 • Śr

  2,70

 • Min

  2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane