Polacy coraz chętniej kupują produkty marek własnych

Autor: Rzeczpospolita 20 marca 2015 09:34

Ilościowy udział marek własnych sieci w polskim rynku handlowym wynosił w 2014 r. 33 proc. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej to wciąż mało, ale Polska szybko nadrabia do nich straty. Jak wynika z danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Marek Własnych (PLMA), w ciągu minionego roku udział marek własnych w polskim rynku wzrósł o 3 punkty procentowe - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Spośród krajów europejskich, szybciej niż w Polsce marki własne rosły w ubiegłym roku jedynie w Finlandii oraz w Szwecji. W tym pierwszym kraju ich udział ilościowy w rynku zwiększył się o 4,1 punktu procentowego, a w drugim aż o 5,1 proc. Aktualnie zarówno w Finlandii, jak i w Szwecji, udziały ilościowe private label w rynku wyglądają podobnie, jak w Polsce (stanowią odpowiednio 33 i 31 proc.). Dla porównania, w Szwajcarii i Hiszpanii już co drugi produkt jest wytwarzany pod marką własną (kolejno 53 i 51 proc.).

Jak zauważa "Rzeczpospolita", dane PLMA obejmują nie tylko artykuły spożywcze, lecz również inne kategorie rynku FMCG, w tym artykuły chemiczne. Marki własne w minionym roku rosły w siłę praktycznie w całej Europie, co nie powinno dziwić, bowiem są średnio o 30 proc. tańsze od swoich brandowych odpowiedników.

W ujęciu wartościowym, marki własne stanowią w tej chwili ok. 20 proc. europejskich rynków. W Polsce całkowitą wartość rynku private label szacuje się na co najmniej 90 mld zł. Jak zauważa "Rzepa", w niektórych kategoriach w naszym kraju udział marek własnych przekroczył już 50 proc. całkowitej wartości sprzedaż. Stało się tak w przypadku m.in. herbat rozpuszczalnych, ryb mrożonych oraz frytek.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    3,01

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane