Polacy często robią zakupy spożywcze i preferują płatność gotówką

Autor: pr 5 czerwca 2012 17:51

Polacy często robią zakupy spożywcze i preferują płatność gotówką

Prawie 79 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że nie oszczędza z myślą o emeryturze, ponad połowa (63 proc.) robi zakupy bez wcześniejszego przygotowania listy potrzebnych artykułów, a co piąty badany płaci w sklepie kartą płatniczą i kredytową, pomimo często związanymi z takimi operacjami dodatkowymi kosztami i prowizjami - takie są najważniejsze wnioski opublikowanego dziś badania "Polacy a domowe finanse" przygotowanego na zlecenie EGB Investments SA.

Z raportu wynika, iż 72 proc. Polaków preferuje częste (codziennie lub kilka razy w tygodniu) zakupy podstawowych produktów żywnościowych i artykułów chemii gospodarczej. Im wyższy poziom dochodu netto na osobę w gospodarstwie domowym, tym bardziej ograniczamy liczbę wizyt w sklepie na rzecz "hurtowych" zakupów raz w tygodniu.

Niewiele ponad jedna trzecia Polaków przygotowuje listę tego, co zamierza kupić. Najczęściej robią tak mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców (blisko połowa z nich) oraz co drugi badany z miesięcznym dochodem netto na osobę poniżej 500 zł. Natomiast aż 15 proc. wszystkich ankietowanych robi zakupy pod wpływem impulsu.

- Badanie potwierdziło, że zdecydowanie preferujemy płacić za dokonane zakupy gotówką. Dzięki temu łatwiej kontrolujemy wydatki i od razu wiemy, ile nam jeszcze zostało pieniędzy w portfelu - wyjaśnia dr Krzysztof Matela, prezes zarządu EGB Investments SA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,33

  • Min

    0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9413

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane