PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Polacy mają coraz mniej pieniędzy na żywność

Autor: Rzeczpospolita 27 marca 2013 09:14

Rosnące koszty życia i pogorszenie się sytuacji dochodowej sprawiają, że Polacy mają coraz mniej pieniędzy na żywność. W domowym menu coraz rzadziej gości mięso - pisze "Rzeczpospolita".

Kryzysowe zaciskanie pasa widać szczególnie na rynku mięsa. Z najnowszej prognozy IERiGŻ wynika, że w 2013 r. przeciętny Polak zje 39 kg wieprzowiny. Tak niskiego spożycia tego mięsa nie było w naszym kraju od ośmiu lat. IERiGŻ podaje też, że w 2012 roku do poziomu 1,9 kg per capita - z 2,1 kg w 2011 roku - zmalało spożycie wołowiny. Ten rok nie przyniesie ożywienia na rynku tego mięsa. Grzegorz Łaptaś, ekspert Roland Berger Strategy Consultants, uważa, że w najbliższym czasie drób może wypierać z rynku przede wszystkim tradycyjne wędliny na bazie wieprzowiny - pisze "Rz".

Efekty poszukiwań tańszych zamienników mogą być widoczne także na rynku napojów. Zamiast soków owocowych Polacy mogą kupować więcej wody oraz napojów i nektarów.

W ostatnich latach rosło spożycie przetworów z mleka. Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskiej, przyznał w rozmowie z "Rz", że w tym roku może dojść do zahamowania tego trendu. IERiGŻ nie wyklucza nawet, że spadnie spożycie przetworów mleczarskich. W przeliczeniu 
na mleko sięgnie w 2013 r. 
195 litrów, wobec 196 l rok wcześniej - czytamy w "Rz".

Kryzys może zatrzymać natomiast spadki sprzedaży pieczywa. Sprzyjać temu powinno ograniczenie wydatków na żywność w gastronomii. IERiGŻ uważa, że spożycie produktów zbożowych per capita zatrzyma się w tym roku na poziomie 107,5 kg. W 2012 r. zmalało o 0,5 kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,20

  • Śr

    2,94

  • Min

    2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane