PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Połączenie sieci Auchan i Real spowodowało niewydolności operacyjne dla dostawców

www.portalspozywczy.pl 16 lutego 2015 20:05

Prezes Grupy Ambra, producenta i dystrybutora win, ocenia, że pierwsze półrocze roku obrotowego 2015/2014 roku było trudne. Wpłynął na to nie tylko trudny rynek i np. spadek na rynku wermutów, ale też m.in. połączenie sieci Auchan i Reala.

- To półrocze rynkowo było trudniejsze niż oczekiwaliśmy. Nasza sprzedaż ilościowo wzrosła o 6 proc., ale przychody ze sprzedaży wzrosły tylko nieznacznie i ostatni kwartał był dla nas trudniejszy niż się spodziewaliśmy - mówi Robert Ogór, prezes Grupy Ambra.

Prezes podkreśla, że na rynku polskim były utrudnione warunki ze względu na znaczący spadek na rynku wermutów, a także ze względu na zaprzestanie przez Ambrę sprzedaży wermutu CinCin do sieci Biedronka oraz stagnację z tendencją spadkową na rynku win musujących.

- Dodatkowo w związku z połączeniem sieci Auchan z siecią Real miały miejsce duże niewydolności operacyjne dla wszystkich dostawców, zwłaszcza dla sprzedaży sezonowej - dodaje prezes Grupy Ambra.

Przychody ze sprzedaży Grupy Ambra w pierwszym półroczu roku obrotowego 2014/2015 wyniosły 251,9 mln zł wobec 249,6 mln zł rok wcześniej, czyli wzrosły o 0,9 proc.

- O ile rynek wokół nas i nasze warunki działania na rynku wina nie były zbyt sprzyjające, to jednak drugi nasz cel, czyli poprawa rentowności oraz marż ze sprzedaży i zysku brutto został osiągnięty. Marża ze sprzedaży wzrosła do 45,9 proc. z 43,4 proc. - podkreśla prezes Ogór.

W pierwszym półroczu roku obrotowego 2014/2015 sprzedaż ilościowa Grupa Ambra wyniosła 41,4 mln średnich butelek (0,75 l) wobec 39 mln butelek rok wcześniej, czyli była wyższa o 6,0 proc.

Zysk przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w tym czasie wzrósł do 26,8 mln zł, czyli o 13,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku obrotowego.

Grupa Ambra jest liderem rynku wina w Polsce oraz czołowym producentem, importerem i dystrybutorem win w Europie Środkowej i Wschodniej. Tworzące ją spółki prowadzą działalność na rynkach Polski, Czech, Słowacji i Rumunii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,85

  • Min

    2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane