PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Polemika Diners Club z POHiD: Brak nowelizacji ustawy o usługach płatniczych ograniczy rynek

Autor: dlahandlu.pl 9 września 2015 11:18

Tylko szybkie przeprowadzenie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych umożliwi funkcjonowanie systemów trójstronnych na krajowym rynku. Okres przejściowy, wyłączający trójstronne systemy płatnicze spod regulacji ustawy pozwoli zmienić nasz model działalności tak, by dostosować go do wymogów rozporządzenia Unii Europejskiej - podała w oświadczeniu Katarzyna Fatyga, dyrektor generalna Diners Club Polska.

Brak nowelizacji ustawy nie tylko spowodowałby konieczność zakończenia działalności Diners Club w Polsce, ale oznaczałby faktyczne wyeliminowanie z rynku niebankowych wydawców kart oraz zablokowanie wejścia na niego innym małym podmiotom. Tym samym nastąpi ograniczenie rynku kart płatniczych do jedynie dwóch największych organizacji, które już teraz mają ponad 99 proc. udziałów.

Stosowanie jednakowych przepisów w odniesieniu do wszystkich systemów od momentu wejścia w życie rozporządzenia spowoduje wzmocnienie pozycji dominujących systemów kart płatniczych kosztem mniejszych, nowo powstałych i potencjalnie innowacyjnych podmiotów. Podobne stanowisko można znaleźć w opiniach do projektu ustawy przekazanych przez Narodowy Bank Polski, Związek Banków Polskich, Krajową Izbę Biegłych Rewidentów, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Nie brakuje akceptantów, którzy ze względu na specyfikę posiadaczy kart Diners Club, decydują się na akceptowanie takich kart, pomimo wyższych kosztów. Akceptacja kart wydawanych przez systemy trójstronne jest zawsze suwerenną decyzją akceptanta – z uwagi na niszowy charakter produktu nie jest w żaden sposób warunkiem koniecznym dla prowadzenia biznesu. Niektóre z największych sieci detalicznych lub popularnych linii lotniczych nie zdecydowały się na akceptację kart Diners Club bez uszczerbku dla swojej działalności.

Należy też podkreślić, że wyłączenie dotyczy kart wydanych w Polsce oraz obrotu tymi kartami na terenie Polski. Dodatkowo wyłączenie nie dotyczy kart wydanych dla firm. Tymczasem to głównie karty wydane poza granicami Polski i w większości dla klientów instytucjonalnych tworzą najwięcej obrotów w hotelach i restauracjach – dla tych kart opłata interchange fee wynosi 0,3 proc. Obrót w hotelach w Polsce, kartami wydanymi w naszym kraju przez systemy trójstronne kształtował się na poziomie 2,4 proc.

Ustawodawca europejski w Rozporządzeniu wyraźnie wyłączył czyste systemy trójstronne spod obowiązków wskazanych w rozdziale II oraz pozostawił możliwość zastosowania czasowego wyłączenia dla systemów trójstronnych udzielających licencji po to, aby mogły przebudować swój model biznesowy. Opłaty z tytułu transakcji kartowych są głównym źródłem finansowania systemów trójstronnych.  W przypadku systemów czterostronnych, wydawcami kart są banki, dla których opłata interchange jest tylko jednym z wielu źródeł przychodu. 


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane