PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Policja: Okres przedświątecznych zakupów to także czas żniw dla złodziei

Autor: PAP 4 grudnia 2014 14:21

Policjanci apelują, by w gorączce przedświątecznych zakupów nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa; tłok w sklepach i duże zainteresowanie zakupami w internecie mogą próbować wykorzystać złodzieje i oszuści - podaje PAP.

"Grudzień to miesiąc szczególny. Już przed mikołajkami w sklepach widać szaleństwo zakupów. Jest tłoczno, jesteśmy rozkojarzeni, próbujemy jak najszybciej coś załatwić. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Nasze zachowania stają się rutynowe; do momentu, gdy okazuje się, że portfela nie ma" - mówi rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Z doświadczenia policji wynika, że właśnie okres przedświąteczny jest dla złodziei kieszonkowych jednym z najlepszych okresów do działania. "Albo wykorzystują tłok, albo sami umiejętnie go tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając, sprawdzają, czy będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione" - dodał rzecznik.

Według policjantów przede wszystkim warto schować pieniądze w bezpieczne miejsce - np. do wewnętrznej kieszeni kurtki. Jeżeli wkładamy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to trzeba je zamykać i nosić przed sobą.

"Uważajmy też przy bankomatach. Jeśli mamy podejrzenie, że coś jest na bankomacie zamontowane, to warto powiadomić policję. Może to być np. nakładka ze skanerami na czytniki kart, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN zamontowane przez oszustów" - dodał Sokołowski.

Warto też pamiętać, że łupem złodziei padają nie tylko portfele, ale też samochody. "Jedziemy na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włączamy alarm, chowamy kluczyki - niestety najczęściej do zewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki. Następnie robimy zakupy, wracamy, a naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i okazuje się, że ich też nie ma. W ten sposób właśnie działają szajki złodziei samochodowych. Obserwują osoby zostawiające auta na parkingu, później podchodzą do nich, kradną kluczyki i odjeżdżają samochodem" - ostrzega rzecznik.

Kolejnym problemem na który przed świętami zwracają uwagę policjanci, są oszustwa internetowe. "Zakupy w internecie są bardzo wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, często są atrakcyjne ceny, ale niestety zdarza się, że super oferty są oszustwami. Dlatego przede wszystkim kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedawcy" - zaznacza Sokołowski.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane