Politolog: W Polsce mało kto przejmuje się perspektywą pracownika

Autor: se.pl 13 marca 2018 14:54

- Jeżeli zakaz niedzielnego handlu w niektórych sklepach staje się politycznym, cywilizacyjnym i ekonomicznym problemem, to tylko pokazuje, że problemem jest świat, w którym żyjemy (...). Oto są osoby i środowiska, dla których sprzedaż tanich chińskich produktów w niemieckich i francuskich supermarketach przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, jest szczytem rozwoju cywilizacyjnego - mówi w rozmowie z Super Expressem prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor przypomniał, że Michał Bakunin mawiał, że jeśli człowiekowi odbierze się choćby najdrobniejszą cząstkę jego wolności, to w tym momencie cała jego wolność kumuluje się w tej cząstce. - Do ostatniej niedzieli nie wiedziałem, że miał na myśli supermarkety - konstatuje prof. Chwedoruk.

Zdaniem eksperta, w ostatnią niedzielę dowiedzieliśmy się, jaką siłę ma lobbing wielkich sieci handlowych. Jest ona na tyle wielka, że w kraju, który swoją wolność w dużej mierze zawdzięcza ruchowi związkowemu, mało kto przejmuje się perspektywą pracownika.

- Cała ironia polskiej sytuacji polega na tym, że jesteśmy bardzo prozachodnim społeczeństwem. Im wyżej ktoś jest w strukturze społecznej, tym ten jego okcydentalizm jest żarliwszy. W świecie Zachodu (...) od lat istnieją ograniczenia handlu. Traktujemy te społeczeństwa jako wzorce demokracji, dobrobytu i racjonalności ekonomicznej, ale większość sympatyków tego modelu oburza się na zakaz handlu. Doprawdy zadziwiające - uważa Rafał Chwedoruk.

Więcej na se.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • PK 2018-03-14 09:43:31

  Poddany=>obywatel=>konsument.  jest tylko mały szkopuł: coraz mniej wolności, wcale nie tylko ekonomicznej!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,10

 • Śr

  2,97

 • Min

  2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane