Polsce nie grozi racjonowanie owoców i warzyw

Autor: finanse.wp.pl 7 lutego 2017 09:05

- Sytuacja, w której warzywa lub owoce miałby być racjonowane nam nie grozi. Wszystko dlatego, że nasz kraj nie jest tak uzależniony od importu, jak choćby Wielka Brytania. Mamy bowiem wiele własnych upraw, także szklarniowych - mówi w rozmowie z WP money dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Na skutek niszczących uprawy śnieżyc i ulew w południowej Europie sieci handlowe w Wielkiej Brytanii wprowadziły limity sprzedaży m.in. sałaty i brokułów.

Jak mówi dr Nosecka Polsce nie grozi podobna sytuacja, ale zła pogoda w Hiszpanii i Włoszech przełoży się na wyższe ceny owoców i warzyw na krajowym rynku.

- Importowane warzywa rzeczywiście podrożały o 50 do nawet 200 proc. – potwierdza Małgorzata Skorczewska, rzecznik Rynku Hurtowego Bronisze. W lutym aż o 230 proc. zdrożała sałata lodowa i szpinak - Sytuację trochę ratują dostawy szklarniowe. Jednak nie da się ukryć że problemy na plantacjach w Hiszpanii i Włoszech wpłynęły na ceny w Polsce - mówi Skorczewska.

Już marcu pojawią się już plony z Holandii, które pozwolą ulżyć Brytyjczykom, ale też i polskim klientom. - Kwiecień, maj to już sezon w kraju, a więc nasze warzywa – uspokaja dr Nosecka.

Czytaj więcej na finanse.wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane