Polska gospodarka potrzebuje imigrantów

21 lipca 2015 20:15

Zdaniem ekspertów musimy zawalczyć o imigrantów najlepiej wykształconych i już dzisiaj ściągać do naszego kraju studentów i naukowców z zagranicy. Do tego potrzeba jednak spójnej polityki imigracyjnej.

Kraje Unii Europejskiej nie zdołały w poniedziałek porozumieć się w sprawie rozmieszczenia 60 tysięcy uchodźców. Polska oparła się apelom, aby przyjąć więcej niż 2 tysiące imigrantów.

Tymczasem jak mówi Marek Kłoczko, wiceprezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej, nasz kraj potrzebuje dobrej, przemyślanej polityki migracyjnej. 

- Polska wcześniej czy później będzie skazana na imigrantów. Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się ok. 4 proc., to już w tym roku jest zapotrzebowanie na specjalistów, szczególnie w kilkunastu branżach. Nie mówiąc już o tym, że są takie miasta, jak Wrocław czy Poznań, gdzie bezrobocie, liczone metodą Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego - przyp. red.), jest poniżej 4 proc., gdzie brakuje rąk do pracy. Oczywiście dyskusja w Europie dotyczy "najtrudniejszych" imigrantów, z najbiedniejszych krajów, niewykształconych, o odmiennym modelu kulturowym. Z ich asymilacją są naprawdę ogromne problemy, stąd niektóre kraje bronią się przed ich przyjęciem. Nie możemy jednak inaczej traktować jednej grupy imigrantów, a nie mówić o innych, z terenów objętych wojną. Stąd od dawna apelujemy do rządu o wypracowanie spójnej polityki imigracyjnej - mówi Marek Kłoczko. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,59

  • Śr

    3,49

  • Min

    1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane