Polska i Rosja liderami rynków inwestycyjnych Europy Środkowo-Wschodniej

Autor: CBRE 12 lipca 2012 11:11

Jak wynika z najnowszych danych CBRE, w pierwszej połowie 2012 r. wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej był o 60 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2011 r. Pomimo słabych wyników regionu i ciągłej niepewności co do przyszłości strefy euro oraz skierowania przez inwestorów uwagi na najlepsze aktywa, aktywność inwestycyjna w Polsce i w Rosji jest nadal duża, a inwestycje w tych dwóch krajach stanowiły aż 83% wartości wszystkich transakcji zawartych w regionie.

W pierwszej połowie 2012 roku na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej zawarto transakcje inwestycyjne na łączną kwotę blisko 2,1 miliarda euro, z czego na Polskę przypadło aż 854 miliony euro. Największą umową w całym regionie była sprzedaż przez ING Real Estate Development Złotych Tarasów w Warszawie, których nabywcą został fundusz zarządzany przez AXA REIM. Drugą pod względem wielkości transakcją była sprzedaż 50% udziałów w moskiewskim centrum Golden Babilon Rostokino.
Inne ważne umowy w Polsce w tym okresie to sprzedaż przez Prologis części swojego portfela firmie Hines za kwotę 96 milionów euro oraz zakup przez firmę Rockspring centrum handlowego Alfa Olsztyn od funduszu Arka BZ WBK za 84 miliony euro.

- Wraz z Francją, Niemcami i Wielką Brytanią, polski rynek jest najczęściej wymieniany przez inwestorów jako obszar ich zainteresowań. Na naszym rynku aktywne są fundusze inwestycyjne  z Niemiec oraz inwestorzy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, jak i lokalne podmioty. Mimo to,
w bieżącym roku Polska może nie osiągnąć wolumenu transakcji, który zanotowaliśmy w 2011 r., czyli 2,5 miliarda euro. Należy przy tym pamiętać, że w ubiegłym roku Polska odnotowała trzeci wynik w historii naszego rynku inwestycyjnego. Rok 2012 stanowi poważne wyzwanie dla inwestorów w związku z zawirowaniami makroekonomicznymi w strefie euro. Widać to choćby po wydłużaniu się przeciętnego czasu zawierania transakcji. Tak jak do tej pory inwestorzy skupiają się głównie na nieruchomościach handlowych i biurowych, choć w tym roku spodziewamy się też ożywienia na rynku magazynowym. Taki trend zapowiada transakcja o wartości 96 milionów euro, zawarta między firmami Prologis i Hines. Jesteśmy zdania, że w tym roku właścicieli zmienią kolejne magazyny - powiedział Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych w CBRE.

Obserwowany w ostatnich latach boom na rynku nieruchomości inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej był napędzany głównie wysoką podażą powierzchni komercyjnych. Ponieważ w tym okresie na niektórych rynkach w regionie zawarto wiele transakcji, wynikiem jest znaczne zmniejszenie ilości wysokiej jakości powierzchni dostępnej na rynku. To zjawisko będziemy obserwować także w kolejnych latach. W oparciu o analizę działań inwestorów aktywnych w Europie Środkowo-Wschodniej można się spodziewać, że nadal będą oni poszukiwać najlepszych powierzchni, a ich zainteresowanie tylko w niewielkim stopniu przełoży się na transakcje w niższym segmencie rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,49

  • Śr

    6,86

  • Min

    3,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane