Polska musi zapłacić właścicielowi sklepów Baltona 20 mln euro odszkodowania

Autor: Gazeta Wyborcza 29 października 2016 16:43

Na mocy wyroku Trybunału Arbitrażowego w Hadze Polska musi zapłacić firmie Flemingo Dutyfree, właścicielowi sklepów Baltona, 20 mln euro. To odszkodowanie za zerwanie umów na wynajem powierzchni handlowej na Lotnisku Chopina w Warszawie przed rozpoczęciem remontu terminalu - podaje Gazeta Wyborcza.

Korzenie tej sprawy sięgają 2012 r. Wtedy należące do skarbu państwa Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) wypowiedziało spółce BH Travel Retail umowy najmu powierzchni sklepowych na Lotnisku Chopina w Warszawie. Spółka należy do notowanej na GPW grupy kapitałowej Baltona, która z kolei jest w rękach indyjskiego holdingu Flemingo Dutyfree Shop Private Limited.

Wypowiedzenie było związane z planami remontu starego "buraczkowego" terminala stołecznego lotniska. Problem w tym, że właściciel Baltony miał podpisane wieloletnie umowy najmu, które gwarantowały, że w określonym czasie umów nie można wypowiedzieć. Zerwanie takiej umowy musiało się wiązać z wypłatą odszkodowania. PPL na żadne rekompensaty się jednak nie zgodził, za to zażądał wstrzymania działalności Baltony na lotnisku. 

Pod dwóch latach zapadł wyrok, o czym informuje teraz właściciel Baltony. Trybunał orzekł, że Polska naruszyła zasadę uczciwego traktowania inwestycji Flemingo Dutyfree w Polsce i zasądził na rzecz Flemingo odszkodowanie w wysokości ok. 20 mln euro wraz z odsetkami i częścią kosztów postępowania arbitrażowego (zwykle koszty te wynoszą kilkaset tysięcy złotych).

Czytaj więcej w Gazecie Wyborczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,18

  • Śr

    4,68

  • Min

    3,74

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8471

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 689431

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane