PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Polska nadal liderem inwestycji w nieruchomości komercyjne

Autor: dlahandlu.pl 26 lipca 2012 13:12

70 proc. całkowitej wartości transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej przypada na Polskę - wynika z CEE Investment Market Overview - najnowszego raportu Jones Lang LaSalle.

Rynek nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej zanotował 40 proc. spadek wartości transakcji w porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r. Eksperci Jones Lang LaSalle oszacowali wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w pierwszej połowie 2012 r. w regionie na 1,26 mld euro. Polska, na którą przypada prawie 70 proc. wartości transakcji zarejestrowanych w badanym okresie, pozostaje najbardziej dynamicznym rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej. 

W pierwszej połowie 2012 r. wartość inwestycji we wszystkich sektorach polskiego rynku nieruchomości wyniosła 877 mln euro, co stanowi niewielki (6 proc.) spadek w porównaniu do analogicznego okresu w 2011 r. Świadczy to o tym, że pomimo ogólnego spowolnienia ekonomicznego, Polska wciąż cieszy się zaufaniem i zainteresowaniem ze strony inwestorów. Wartość transakcji na rynku biurowym wyniosła 283 mln euro, handlowym - 460 mln euro, magazynowym - 113 mln euro.
Na wynik ten składają się również transakcje z 2011 r., których sfinalizowanie odbyło się w późniejszym terminie. Największą zarejestrowaną transakcją w omawianym okresie była sprzedaż przez ING Real Estate 77 proc. udziałów w kompleksie handlowo - biurowym Złote Tarasy , na rzecz konsorcjum Unibail-Rodamco i CBRE PFCE (wartość całkowita: 475 mln euro). Z transakcji zrealizowanych w sektorze handlowym warto wspomnieć przede wszystkim o sprzedaży przez Rank Progress Galerii Tęcza w Kaliszu, zakupionej przez spółkę Blackstone za około 37 mln euro oraz Alfa Centrum w Olsztynie, sprzedanej przez Arka Fund spółce Rockspring za cenę około 84 mln euro.

Szczególną uwagę warto zwrócić na wartość transakcji na rynku magazynowym, która w pierwszej połowie tego roku wyniosła prawie tyle, co w całym 2011 r., czyli niewiele poniżej 116 mln euro. Do największych transakcji zrealizowanych w segmencie powierzchni magazynowych należało przejęcie przez Hines portfela nieruchomości Prologis za prawie 100 mln euro oraz transakcja Ideal Idea o wartości około 10 mln euro. Eksperci Jones Lang LaSalle przewidują również, że w związku z szeregiem zawieranych umów przedwstępnych oraz prowadzonych procesów due dilligence, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni magazynowych może w całym 2012 r. znacznie przekroczyć rekordowy wynik sprzed kilku lat (ponad 318 mln euro w 2007).

Tomasz Trzósło, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle komentuje wyniki raportu i przedstawia prognozy rynkowe: „Przewidujemy utrzymanie się zaufania i zainteresowania inwestorów polskim rynkiem nieruchomości. Z naszych prognoz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w 2012 r. może kształtować się na poziomie 2 do 2,5 mld euro, w porównaniu do bardzo dobrego wyniku 2,75 mld euro z 2011 r. Szacujemy, że stopy kapitalizacji dla rynku powierzchni handlowych to 5,75%, a dla rynku magazynowego - około 8,0%. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika ponadto, że w najbliższej przyszłości wartości te pozostaną na niezmienionym poziomie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ganta 2013-05-22 11:52:34

  Prawda jest taka, że nieruchomości magazynowe mają najniższe wyceny od lat i nie sądzę, aby prędko ta sytuacja mogła się zmienić. Piszesz o Jartomie - ceny są rekordowo niskie, trzeba tylko wykorzystać aktualne okazje, no i mieć odpowiedni kapitał.

 • urak 2012-08-14 12:07:05

  I co z tego, skoro sytuacja w Polsce na tle innych krajów i tak jest zdecydowanie najgorsza? Polska ma duży problem, bo inwestycje nie przynoszą zmian na lepsze. Wiem, że z baz Jartomu przejmowane są hale z celem pod najem, a nie bezpośrednio np. pod działalność produkcyjną. Może w tym tkwi problem?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,40

 • Śr

  4,43

 • Min

  2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane