PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Polska po Irlandii i Węgrzech najszybciej rosnącym państwem w UE

Autor: IERGiŻ 31 grudnia 2014 12:24

Po spowolnieniu rozwoju gospodarczego w latach 2012-2013, w roku 2014 we wszystkich dziedzinach utrwalają się tendencje wzrostowe. W I półroczu, w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., PKB zwiększył się o 3,4 proc., podczas gdy wszystkich krajów Unii Europejskiej o 1,3 proc. Polska pozostała jednym z najszybciej rozwijających się państw członkowskich. Nieznacznie wyższe tempo wzrostu notowano jedynie w Irlandii i na Węgrzech - wynika z raportu IERiGŻ.

Głównym czynnikiem wpływającym na jego poziom i przyrost stał się popyt wewnętrzny - inwestycyjny i konsumpcyjny.

Na intensyfikację działalności inwestycyjnej wpłynęło głównie przyspieszenie wzrostu inwestycji przedsiębiorstw (w porównaniu z okresem styczeń-wrzesień 2013 r. wzrost, w cenach stałych, wyniósł 15%) oraz przełamanie spadkowego trendu inwestycji mieszkaniowych gospodarstw domowych. Przedsiębiorstwa sygnalizowały wzrost nakładów na budynki, a także na zakup maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi i środków transportu. Zwiększył się odsetek firm zapowiadających rozpoczęcie nowych zadań oraz rozszerzenie skali wcześniej rozpoczętych projektów - informują analitycy IERiGŻ.

Do wzrostu skłonności do inwestowania przyczynia się rosnące wykorzystanie mocy produkcyjnych i dalsza poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw, szczególnie branż przetwórstwa przemysłowego i handlu.

Na relatywnie wysokim poziomie utrzymywała się dynamika produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. W okresie styczeń-październik 2014 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,3% większa niż przed rokiem, w tym artykułów spożywczych (stanowiących prawie 17% produkcji całego przemysłu) o 0,31natomiast produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 3,5%.

W okresie styczeń-wrzesień eksport, liczony w EUR, zwiększył się o 4,6%, a import o 4,7%. Mimo to ujemne saldo (1 mld EUR) było o 25% mniejsze niż przed rokiem. Zdecydowanie korzystniejsze były wyniki wymiany produktami rolno-spożywczymi, których eksport zwiększył się w ciągu ośmiu miesięcy o 5,2%, a import o 3,6%. Dodatnie saldo osiągnęło 4,2 mld EUR.

W okresie styczeń-wrzesień br. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było o 0,5% większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a stopa bezrobocia, w końcu września, obniżyła się do 11,5%, tj. poziomu najniższego od czterech lat. Jednocześnie przeciętne realne płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 3,7%, a siła nabywcza przeciętnej emerytury i renty pracowniczej o 3,5%. Zwiększyło się zapotrzebowanie gospodarstw domowych na kredyty konsumpcyjne, świadczące o poprawie sytuacji materialnej i optymistycznej ocenie kształtowania się poziomu dochodów w krótkiej i średniej perspektywie.

 • Gabriel 2015-01-02 10:12:59

  Do niejakiego LUCJANA  Nawet w najbogatszym państwie są bezdomni i głodni. Często jest to ich wybór lub konsekwencja serii złych wyborów, analfabetyzmu czy głupoty. Czasem fatalność losu. A ten kwiat młodzieży to chciałbym wiedzieć gdzie on wyrósł i gdzie emigruje ? Ja sam wróciłem raczej do Polski ale nie wyjechałem układać glazury w ramach dorobku tylko mieszkałem tam od urodzenia. Artykuł nie jest durny, cyfry sa do sprawdzenia tak jak średnia statystyczna nóg u psa i człowieka- maja po 3 :)

 • lucjan 2015-01-01 21:35:53

  tak idiotycznego artykulu jeszcze nie czytalem.Prosze zapytać przecietnego zjadacza chleba czy odczuwa to o czm piszą media błednego nurtu.Glodne dzieci ,bezdomność ,ludzie zamarzający na chlodzie,ubóswo,likwidacja miejsc pracyi zmuszanie kwiatu polskiej wyksztalconej mlodzieży do emigracji.To jest ten dobrobyt i rozwoj? Chyba w wyniszczaniu narodu.Na czyje zlecenie? To ma być ten najszybszy wzrost i rozwój?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,14

 • Min

  4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane