Polska Rada Centrów Handlowych wzywa rząd do rezygnacji z podatku progresywnego

Autor: dlahandlu.pl 21 stycznia 2016 11:29

Polska Rada Centrów Handlowych wzywa rząd do rezygnacji z podatku progresywnego Zdaniem PRCH odejście od projektu podatku progresywnego zmniejszy ryzyko dla wielu podmiotów prowadzących działalność handlową, fot. Anton_Ivanov / Shutterstock.com

Polska Rada Centrów Handlowych jest przeciwna wprowadzeniu nowego podatku od obrotu w handlu, zwiększając fiskalizm państwa względem przedsiębiorców płacących już podatki CIT, VAT i inne daniny publicznoprawne, do których regulowania są zobowiązani.

"Plany nałożenia, wyłącznie na branżę handlową, podatku obrotowego budzą bardzo duży i uzasadniony niepokój i troskę o skutki wprowadzenia takiego rozwiązania. W tym miejscu chcielibyśmy z całą stanowczością zauważyć, że dotknie on nie tylko wielkopowierzchniowe sieci spożywcze typu super czy hipermarket, jak to jest obecnie komunikowane w mediach. Podatek uderzy w całą branżę handlową, zarówno zagraniczne jak i polskie podmioty: od sieci odzieżowych, obuwniczych, kosmetycznych, budowlano-remontowych aż po sklepy RTV i AGD oraz te sprzedające książki i multimedia i inne. W 455 centrach handlowych w Polsce jest około 3000 marek rożnych branż - sieciowych, franczyzowych jak i pojedynczych sklepów. Podmioty te generują w Polsce blisko 400 tys. miejsc pracy. To bardzo złożony organizm, na co chcielibyśmy zwrócić uwagę Pana Ministra.

Zdając sobie sprawę z planowanej polityki gospodarczej i społecznej Rządu, w sytuacji gdy Rząd RP zdecyduje się jednak wprowadzić dodatkowy podatek sektorowy dla handlu, Polska Rada Centrów Handlowych proponuje wprowadzenie liniowej stawki nowego podatku w wysokości 0,1%
od przychodu potrącalnego z CIT a docelowo - zastępującego CIT. Jest to rozwiązanie proste w administracji, sprawiedliwe i nie dyskryminujące żadnych podmiotów tej branży. Przykład Węgier
pokazał, że progresywny podatek został zakwestionowany przez Unię Europejską i w efekcie obniżony do podatku liniowego w wysokości 0,1%. Jednocześnie stawka ta, zgodnie z wyliczeniami ekspertów, pozwala zrealizować tegoroczny cel fiskalny Rządu, widoczny w zapisie ustawy budżetowej jako kwota 2 mld złotych w roku 2016.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę Pana Ministra, że odejście od projektu podatku progresywnego zmniejszy ryzyko dla wielu podmiotów prowadzących działalność handlową w Polsce. Podmioty te operują na stosunkowo niskim poziomie rentowności, średnio 1,2%. Opodatkowanie podatkiem CIT w wysokości 19% oraz dodatkowym podatkiem liniowym w wysokości nawet 0,1% dla sektora będzie już i tak dużym obciążeniem. Ryzyko utraty rentowności w tym przypadku grozi kompensacją przez firmy takiego obowiązku podatkowego bezpośrednio na kliencie. W skrajnych przypadkach może skutkować wycofaniem się części z nich z polskiego rynku, co w dłuższej perspektywie czasu
zaowocowałoby zmniejszeniem konkurencji w danym sektorze oraz wzrostem cen, co finalnie również odbiłoby się na konsumencie.

Prosimy o rozważenie rezygnacji przez ustawodawcę z rozwiązań progresywnych, na rzecz rozwiązań liniowych, które złagodzą efekt reakcji kompensacyjnej ze strony podmiotów objętych podatkiem.

Jesteśmy przekonani, że głos przedstawicieli branży handlowej, przedsiębiorców zrzeszonych w Polskiej Radzie Centrów Handlowych, powinien być brany pod uwagę i wysłuchany w pracach nad tak istotnym dla rynku prawem. Jednocześnie wyrażamy gotowość i chęć uczestnictwa w dalszych konsultacjach " - czytamy w liście otwartym podpisanym przez Radosława Knapa, dyrektora generalnego Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • niewolnik 2016-01-22 09:17:11

  rentowność Panie Knap można podnieść nie wystawiając lewej faktury kosztowej przez Niemca-Francuza-Anglika

 • niewolnik 2016-01-22 09:12:04

  jaka rada? polska?

  hahahahahaha

 • KLIK 2016-01-21 15:13:15

  P.Knap,trochę Pan przysnął z tym listem.Będzie podatek progresywny,a te małe podmioty ,które u Was wynajmują powierzchnię zapłacą właśnie 0,1 od obrotu.Wasza organizacja martwi się o utracone ogromne zyski z wynajmu tych powierzchni i wykorzystywanie małego polskiego handlu.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,31

 • Śr

  5,95

 • Min

  3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane