PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Polska Rada Winiarstwa: Wyższa stawka akcyzowa dyskryminuje napoje winiarskie na bazie jabłek

Autor: pr, dlahandlu.pl 21 października 2015 11:39

Polska Rada Winiarstwa informuje, że organy podatkowe, zgodnie z nową klasyfikacją wyrobów winiarskich, obejmują wyższą akcyzą tzw. ‘wódczaną’ wyroby na bazie tradycyjnych polskich owoców, a niższą akcyzą – analogiczne wyroby winiarskie na bazie winogron. Polscy przedsiębiorcy i sadownicy oczekują, że Ministerstwo Finansów zweryfikuje swe  stanowisko w kwestii klasyfikacji win i napojów winiarskich na bazie rodzimych owoców. Obecna sytuacja hamuje bowiem rozwój przedsiębiorstw i godzi w rodzimą branżę.

W sprawie nowych interpretacji przepisów akcyzowych Polska Rada Winiarstwa dwukrotnie zwracała się na piśmie do Ministerstwa Finansów z prośbą o zajęcie jednoznacznego stanowiska.

Ograniczenie produkcji na bazie polskich owoców promuje konkurencję z krajów Europy Zachodniej, produkującej wyroby winiarskie na bazie winogron. Konkurencyjność naszych rodzimych przedsiębiorstw w tej sytuacji znacznie spada. Polska działa w sposób odwrotny niż w innych państwach, takich jak np. kraje skandynawskie, gdzie dba się o tradycyjne produkty i wspiera wszelkiego rodzaju działania mające na celu dobro rodzimych producentów – dodaje Jacek Jantoń, Prezes Zarządu Spółki Jantoń.

Wg opinii prawno-podatkowej przygotowanej przez Kancelarię Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi działania administracji celno-podatkowej są nieprawidłowe i godzą w tradycyjnych producentów win i napojów winiarskich, których produkcja oparta jest na bazie rodzimych owoców, a w konsekwencji – i w polskich sadowników. Obecne interpretacje przepisów akcyzowych utrudniają tradycyjnym producentom win konkurencję na rynku polskim z dystrybutorami zachodnimi, a także obniżają ich konkurencyjność na rynkach zagranicznych.

Na początku roku Izba Celna we Wrocławiu, na wniosek jednego z dystrybutorów, dokonała klasyfikacji 4 produktów winiarskich. Dla 3 z produktów – wytwarzanych na bazie polskich owoców – wydano Wiążące Informacje Akcyzowe, nakładające na producentów wyższą ponad 400 % stawkę akcyzową tzw. wódczaną. Organ podatkowy natomiast utrzymał wcześniejszą stawkę akcyzy na analogiczny produkt na bazie winogron. Jak łatwo się domyślić korzystne WIA zostały wydane dla produktu, który był wnioskodawcą w całej sprawie.

Zgodnie z opinią prawną taka klasyfikacja jest sprzeczna z zasadami dokonywania klasyfikacji taryfowej tego rodzaju towarów na gruncie Nomenklatury Scalonej oraz z praktyką stosowaną w tym zakresie w innych państwach UE.

Polskie organy klasyfikacyjne odmawiają brania pod uwagę wiążących informacji taryfowych (WIT), wydawanych dla podobnych napojów alkoholowych przez państwa UE, do czego są zobowiązane na gruncie obowiązujących na terenie całej UE przepisów celnych – mówi Wojciech Krok, doradca podatkowy z Kancelarii Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,55

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane