Polska wśród liderów wprowadzania nowoczesnych płatności

Autor: Gazeta Wyborcza 18 marca 2016 10:40

Polska jest jednym z liderów wprowadzania nowoczesnych płatności. Gotówką, kartą, telefonem? Zmieniają się sposoby płacenia w sklepach, które zaczynają również pełnić funkcję butików finansowych, bo można tam wypłacić pieniądze albo zaciągnąć pożyczkę – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Dlaczego te nowinki technologiczne tak chętnie testuje się akurat u nas? W nowoczesną bankowość Polska weszła stosunkowo niedawno i zaczęła ją budować niemal od zera. Zdaniem ekspertów na takim rynku łatwiej jest wprowadzać nowe technologie niż na rynkach dojrzałych, gdzie klienci przez dziesiątki lat przyzwyczaili się już do pewnych rozwiązań.

Jednak, jak pokazują statystyki, nadal w kwestiach płacenia daleko nam do nowoczesności. Rządzi gotówka. Blisko połowa Polaków za zakupy spożywcze, ubrania, a nawet droższe sprzęty (meble czy AGD) płaci wyłącznie papierowym pieniądzem - wynika z badań TNS. Tylko 3-4 proc. respondentów płaci wyłącznie kartą. Pozostali raz wyciągają gotówkę, raz kartę. Opłacanie rachunków za prąd czy gaz? Tu też rządzą stare i drogie przyzwyczajenia. Większość Polaków (40 proc.) idzie z kwitami na pocztę, płacąc za każdy rachunek kilka złotych prowizji, mimo że przelew internetowy jest za darmo.

Jednak ci, którzy zamienili gotówkę na karty, nie boją się sięgać po nowinki techniczne. A technologią, która bez wątpienia się w Polsce przyjęła, są płatności zbliżeniowe, które pojawiły się na naszym rynku w 2008 r.

Już ponad połowa płatności kartami to transakcje zbliżeniowe. W Europie wyprzedzają nas jedynie Czechy, gdzie odsetek transakcji zbliżeniowych (z wykorzystaniem kart z logo MasterCard) wynosi ponad 70 proc. - Transakcje zbliżeniowe, które pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno, szybko stały się standardem - mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału MasterCard Europe. Jego zdaniem to efekt otwartości Polaków na technologiczne nowinki.

Czytaj więcej w „Gazecie Wyborczej”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane